23.12.2015, 00:00

Nedoplatky sú v rukách správcu

Predseda Predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný o vývoji na energetickom trhu.

Ako sa v predvianočnom období mení spotrebiteľské správanie domácností, čo sa týka využívania energií?

Počas sviatkov ľudia viac perú, pečú, umývajú riad, kúpu sa. Spotreba teplej vody sa preto značne zvyšuje. V predvianočnom období je to asi o 10 až 20 percent a na Štedrý deň dokonca až o 93 percent viac oproti bežného pracovnému dňu. Takisto rastie aj spotreba tepla na vykurovanie.

Je nejaký rozdiel v spotrebe tepla aj medzi rodinnými domami a panelákmi?

Myslím, že áno, pretože vlastník domu sa správa omnoho efektívnejšie, keďže svoju spotrebu aj priamo hneď pocíti na svojej peňaženke. Disponuje samostatným meračom – napríklad plynomerom, alebo aspoň vie, koľko dreva či uhlia si musel nakúpiť. Naopak, obytný dom s povedzme 60 bytmi sa správa ako jeden veľký kolos, ako jeden spotrebič. Domy síce majú vlastné merače, no tie sa nachádzajú až na päte domu. Navyše byty veľmi blízko susedia stenami, ktoré teplo prepúšťajú. Namerané teplo sa potom rozpočíta medzi všetkých aj podľa pomerových rozdeľovačov tepla. Preto nie je šetrenie v ich prípade až také zaujímavé. Ak chcú vlastníci bytov šetriť, je potrebné, aby sa správali efektívne a racionalizovali svoju spotrebu.

Taká je teória – ak chceme viac ušetriť, musíme sa správať efektívne. Ako sa však správajú Slováci v praxi?

Niektorí už premýšľajú ekonomickejšie. Pri odchode do práce či na dovolenku, privrú ventil na radiátoroch. Znížia teplotu, na ktorú vykurujú. Predsa len, každý jeden stupeň navyše zvýši náklady až o šesť percent. Ak prikúrime o dva stupne, náklady vzrastú o dvanásť percent. No napriek tomu, keď sa prejdete po hociktorom slovenskom sídlisku, vidíte otvorené ventilačky na oknách, a to nezriedka po celý deň. Treba si však uvedomiť, že teplo z domu v tomto prípade uniká a v konečnom dôsledku za to musia ľudia platiť.

Čo všetko spôsobuje tepelné úniky?

Napríklad škáry v paneloch. Problematické sú aj okná, pivnice a aj zádveria, ktoré v niektorých domoch chýbajú.

Na čo si treba dať pozor a ako možno znížiť spotrebu tepla?

Stačí pochopiť, že radiátory fungujú na princípe sálavého tepla, ktoré z radiátora vyžaruje. Ak ho však zastavíme – ťažkými závesmi či nebodaj sedačkou, teplo sa do priestoru nedostane. Potom sa ľudia sťažujú, že majú v domoch chladno, a ešte aj veľa spotrebujú. Rovnako môžeme znížiť spotrebu aj pri teplej vode – stačí napríklad obmedziť umývanie riadu pod tečúcou vodou. Preto odporúčame zaobstarať si umývačku riadu. Samozrejme, aj tá má svoju spotrebu – nemôžeme dať do nej iba jeden tanier, treba ju primerane naplniť. Spotrebu teplej vody znižuje aj sprchovanie namiesto kúpania. To všetko sú základné opatrenia, ktoré nás nič nestoja. No ich výsledkom je šetrenie.

Sú slovenské domácnosti šetrné?

Máme tu skupiny, ktoré enormne šetria, niekedy až pod hygienické minimum – najmä pri spotrebe teplej vody. Príklad z praxe: aj dvaja ľudia sa okúpu v jednej vani alebo vodu po kúpeli používajú na splachovanie. Takisto však nie je dobré, aby jedna domácnosť v byte mala príliš nízku spotrebu, napríklad jeden kubík ročne. Náklady spojené s výrobou teplej vody sú potom príliš vysoké pri takejto nízkej spotrebe. Normou je na jedného človeka 13 až 15 kubíkov teplej vody za rok. A ak sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.