15.01.2015, 00:00

Cenu palivám diktujú dane aj „zelená“ politika

Pumpári sa obhajujú najnižšou maržou, analytici nesúhlasia. Aj bez dane je však benzín za hranicami lacnejší.

Slovenskí motoristi natankujú vo všetkých okolitých krajinách lacnejšie. A to výrazne. Dôvodov je pritom viacero. Na Slovensku drží ceny palív na uzde predovšetkým spotrebná daň, ktorá je fixná a nemení sa. „V krajinách, kde je daňové zaťaženie nižšie, klesá cena pohonných látok rýchlejšie,“ uviedol pre HN Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum. Avšak aj po odrátaní dane vychádza, že benzín alebo diesel sa v okolitých krajinách zlacňuje rýchlejšie a je lacnejší. Karty v cenách na Slovensku však miešajú aj ďalšie okolnosti.

Otázne marže

„Slovenskí nezávislí prevádzkovatelia operujú s nižšími maržami ako rakúski. Dá sa teda predpokladať, že reagujú flexibilnejšie na pohyby na trhu,“ uviedol pre HN Juraj Kollár, sekretár Spoločenstva čerpacích staníc. Sám poukazuje na to, že pokiaľ smerujete za hranice len kvôli tankovaniu, neoplatí sa vám to. „Pokiaľ tam nepracujete alebo nejdete na nákupy, ten rozdiel nie je taký priepastný.“

Teóriu nízkych marží ob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.