27.12.2013, 00:00

Tretí pilier narazil. Slovákom už prestáva zarábať

Ešte vlani ich úspory vo veľkom zarábali. Podarilo sa im dokonca prekonať aj rast cien.

Tretí pilier narazil. Slovákom už prestáva zarábať
Tento rok však narazili. Peniaze viac ako 860-tisíc ľudí, ktorí si sporia v treťom pilieri, sa zhodnocujú menej. Takúto realitu ukázali najnovšie výnosy súkromných penzií. Celkovo štyri spoločnosti dnes spravujú asi 1,3 miliardy eur.

Kým vlani dôchodkové fondy zarobili priemerne viac než sedem percent, v súčasnosti nesiaha väčšina z nich ani na dve percentná. A preto ľuďom zarobia o desiatky eur menej.

 

Menej kvôli oživovaniu

Treba za tým hľadať najmä presuny na svetových trhoch – konštatovala manažérka pre dôchodky z ING DSS Alena Fábryová. Pre rekordne nízke úrokové sadzby, ale aj náznaky oživovania ekonomiky sa totiž investori rozhodli viac riskovať. V preklade – dávali menej peňazí do štátnych cenných papierov, v ktorých má peniaze uložené väčšina Slovákov, a rozhodli sa investovať skôr do rizikovejších akcií. To zrazilo ceny dlhopisov nižšie a v konečnom dôsledku preto zarábal menej aj náš tretí pilier.

 

Podiel viny majú poplatky

Ako však upozornila team manažérka Partners Group SK Renata Ilčíková, časť možného zárobku ľuďom zhltli aj poplatky, ktoré musia platiť správcom svojich úspor. Tie podľa analýzy, ktorú pred časom zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií, v minulost

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.