20.03.2015, 00:00

Lidlu hrozí súper. Lacný gigant sa obzerá po Slovensku

Nemecký diskont už v minulosti potvrdil záujem o náš trh, expanziu však musel odložiť. Dnes sa naším smerom pozerá opäť.

Po Slovensku sa pozerá jeden z najväčších diskontných reťazcov v Európe. Nemecká sieť Hofer už raz svoj záujem o náš maloobchodný trh potvrdila.

Neskôr sa však stiahla a expanziu odložila. Rozhodnutie vtedy odôvodňovala aj nepriaznivou situáciou na trhu. Dnes však mení rétoriku. „Skupina Aldi Süd, pod ktorú patrí Hofer, priebežne skúma potenciál zahraničných trhov. Zo strategických dôvodov však nemôžeme poskytnúť informácie,“ odpovedala na priamu otázku HN, či zvažujú vstup na slovenský trh, PR manažérka reťazca Magdalena Marhold.

Takýto krok by však bol v súlade so stratégiou siete rozrásť sa na nové trhy. Len nedávno sa objavili informácie, že sa pripravuje na vstup do Talianska. Podľa odborníka by expanzia Hoferu na Slovensko dávala zmysel. „Pôsobia v Rakúsku i Maďarsku, takže by nemali mať problém ani so zásobovaním,“ povedal analytik agentúry prieskumu trhu Terno Ľubomír Drahovský.


Čítajte viac: Reťazec Hofer pokukuje po Slovensku. Druhýkrát


Slovensko pritom môže byť zaujímavým priestorom, keďže u nás zatiaľ pôsobí iba jeden dominantný diskont. Prípadný príchod Hoferu by tak znamenal konkurenciu najmä pre Lidl. „Ak by Hofer prišiel v štandardnej podobe, v akej funguje v Rakúsku, bola by to dravá ryba v rybníku slovenského maloobchodu,“ tvrdí Drahovský. Diskontným predajniam sa podľa neho momentálne darí. Pri nákupoch je totiž u nás stále na prvom mieste cena. Aj preto by nový diskont mohol zaznamenať úspech.

Samotný Lidl prípadný príchod nového reťazca nekomentuje. „Vo všeobecnosti sa ku konkurencii nevyjadrujeme,“ povedal hovorca reťazca Tomáš Bezák. Aldi má v našom obchodnom registri ešte stále zaregistrovanú spoločnosť.