21.11.2013, 00:54

Rusi chcú udržať Ukrajinu. Cez zemný plyn

Moskva sa snaží udržať svojho bývalého spojenca. Ten mieri do EÚ.

Boj o Ukrajinu medzi Ruskom a Európskou úniou sa v uplynulých dňoch znovu presunul na pole energetiky. Po tom, čo ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz prestal odoberať ruský plyn, reagoval Gazprom vyhlásením, že mu Ukrajina dlhuje už 1,3 miliardy dolárov. „Celú túto tému by som dal do súvislosti so súčasným politickým dianím na Ukrajine. Rusko stráca svoj vplyv u svojho predtým ešte blízkeho spojenca a potrebuje si ho opäť niečím zaviazať,“ vysvetľuje Jiří Šimara, analytik Cyrrusu. Hroziť tak môže scenár z januára roku 2009, keď Gazprom zastavil dodávky cez Ukrajinu do celej Európy.

Chcú lepšie podmienky

Naftogaz prestal ruský plyn odoberať preto, aby si u dodávateľa vymohol lepšie podmienky. „Problémom je hlavne povinnosť zaplatiť aj za neodobraný plyn. Ukrajinci sa zaviazali uhradiť dodávky asi 41 miliárd kubických metrov, hoci v roku 2013 by mali odobrať len okolo 27 miliárd kubíkov,“ zdôrazňuje nezávislý energetický analy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.