06.02.2014, 23:59

Ivan Kmotrík expanduje v Poľsku. Chce tepláreň

Energetika. Spoločnosť GGE sa pozerá po ďalších projektoch vo V4, na Ukrajine i na Balkáne.

Po prvej akvizícii a ohlásenom vstupe na burzu prichádza ďalšia expanzia. Spoločnosť slovenského finančníka Ivana Kmotríka Grafobal Group Energy (GGE) sa v Poľsku najnovšie uchádza o privatizáciu teplárne. „Vzhľadom na štandardy predajných procesov by sme neradi túto informáciu komentovali,“ vysvetľuje predseda Predstavenstva GGE Roland Tóth.

Veľa uchádzačov

Záujem o spoločnosť Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO) je pritom veľký. Spolu so Slovákmi totiž zložilo ponuku na kúpu 54,3 percenta podniku ďalších päť spoločností. Firma sa zaoberá výrobou a dodávkou tepla a v menšej miery aj elektriny. „Pôvodne lokálna tepláreň so sídlom v juhopoľskom meste Opole sa akvizíciami dynamicky rozrástla,“ vysvetľuje nezávislý energetický analytik Jozef Badida s tým, že dnes dodáva spomenuté komodity pre viac ako 540-tisíc odberateľov.

Celá privatizácia však v Poľsku vyvoláva kontroverzie. Mesto Opole sa tepláreň rozhodlo predať bez toho, aby zverejnilo vyvolávaciu cenu spoločnosti. Niektorí miestni poslanci sa dokonca snažia o jej zastavenie. Podľa odborníka však ide o bežný postup. „Dôležité je, aby bola zverejnená finálna cena a celý postup bol transparentný,“ vysvetľuje senior manažér spoločnosti TPA Horwath Milan Bílek.

Dobrá kúpa

Pre Slovákov by však v prípade úspechu mohlo ísť o dobrý obchod. Do karát im hrá, že s teplárenským biznisom majú skúsenosti aj zo Slovenska. „Ak sú náklady nízke vďaka súčasným nízkym sadzbám a ak si vie Grafobal lacno požičať, tak je pre nich táto firma veľmi zaujímavá,“ uvádza analytik spoločnosti Capital Markets Peter Bukov.

Keďže trh s teplárenstvom je regulovaný, pri bizni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.