17.09.2014, 00:00

Rusi výrazne zatiahli kohútiky

SPP dostalo od Gazpromu o štvrtinu menej plynu, ako malo dohodnuté.

Slovensko je po včerajšku o veľký krok bližšie k plynovej kríze. Ruský Gazprom nám v utorok dodal takmer o štvrtinu menej plynu, ako si objednal Slovenský plynárenský priemysel. Potvrdil to hovorca spoločnosti Peter Bednár. Musíme tak čeliť najväčšiemu obmedzeniu dodávok plynu od začiatku krízy na Ukrajine.

Náš dodávateľ pritom nevie, prečo Rusi neplnia dohodu. „Snažíme sa komunikovať, zatiaľ však nepoznáme presné dôvody tohto stavu,“ odkázal Bednár. Jasnejšie v tom majú odborníci. Karel Hirman zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry tvrdí, že Kremeľ chce cez štátnu plynárenskú firmu Gazprom zatlačiť na Európsku úniu. Brusel rokuje s Moskvou a Kyjevom o riešení situácie na Ukrajine. Rusko chce podľa neho diktovať pravidlá hry aj za cenu porušenia zmlúv s európskymi odberateľmi.

Naše ministerstvo hospodárstva sa má k situácii vyjadriť dnes. SPP tvrdí, že zákazníkov sa obmedzenie dodávok nedotkne. Podľa Hirmana je tu reálna hrozba, že Slovensko bude v zime čeliť ned

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články