25.10.2014, 00:00

Realitné opachy: Chceli postaviť pýchu dediny. Zostala im nechcená „megastavba“

V 20. časti seriálu sa pozeráme na osud Domu služieb, ktorý doplatil na to, že chcel byť ešte väčší.

Bratislava má Rázsochy, Banská Bystrica autobusovú stanicu, Poprad Horse park. Problémy nedokončených budov, ktoré špatia okolie, však nemajú len väčšie slovenské mestá. Dilemu, alebo ak chcete „realitnú tragédiu,“ prežívajú už nejaké to desaťročie aj vo Valaskej Belej. Dedina v prievidzskom okrese rieši z celoslovenského pohľadu banálny problém, pre tunajších obyvateľov má však zásadný význam. V centre vyše dvojtisícovej obce im totiž už štvrťstoročie straší nedokončený dom služieb. Pamätník bývalého režimu, ale aj snahy zlepšiť už aj tak veľké rozmery.

Sklárska tradícia
Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. V prípade Valaskej Belej to s prihliadnutím na okolie môže platiť tiež. Obec je od najbližšieho mesta (Ilavy) vzdialená asi 23 kilometrov. Aj preto si vždy žila svojím životom. Asi najväčšiu slávu si vydobyla ako sklárska veľmoc, keď sa jej výrobky dostávali do celého sveta. Tamojšie sklárne svojho času zamestnávali aj 400 ľudí. Obec rástla a s ňou aj predstavy, ako by malo vyzerať jej centrum. Osemdesiate roky priniesli riešenie. V centre obce mal vzniknúť moderný Dom služieb. „Mali v ňom byť okrem obecného úradu aj potraviny, banka či obradná sieň,“ približuje niekdajšie plány terajší starosta obce Miloš Cúcik.

Stavať sa začalo. Prišla však revolúcia. Kým desiatky podobných stavieb sa v rovnakom období zmrazovali, vo Vlaskej Belej prekresľovali. „Niekedy v rokoch 1992 až 1993 sa nadstavovalo na stavbe poschodie,“ rozpamätáva sa starosta obce.

Peniaze došli, investora nikde
Smelé plány na zväčšenie už aj tak veľkej stavby však narazili. Peniaze jednoducho došli a vyše dvojtisícová obec narazila na problém. Čo so stavbou, na ktorej dokončenie nemajú peniaze? Obec sa pokúšala hľadať investora márne. Problémom bola časť nevysporiadaných pozemkov, perspektíva celej stavby aj celková finančná náročnosť. Všetko sa nakoniec vyriešilo v roku 2010. Do súťaže o nedokončenú stavbu sa prihlásili traja uchádzači.

Stavba, ktorá stála bokom takmer dve desaťročia, získala nového majiteľa. Asi za 20-tisíc eur ju kúpil Slovak Holding na čele s Jaroslavom Bytčánkom. Ten presvedčil poslancov tým, že pre časť budovy nájde celospoločenské využitie a z druhej časti vytvorí byty. „Stavbu sme chceli dokončiť za vlastné peniaze a neskôr byty predať obci, ktorá by na ne mohla využiť prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania,“ vysvetľuje Bytčánek. Obec však s týmto riešením nesúhlasila.

Doťahovanie o podporu
Starosta obce argumentuje tým, že byty by museli len prenajímať a mesačné nájomné by sa pohybovalo na úrovni 160 až 170 eur. „Ak k tomu pripočítame náklady na energie, pre obyvateľov by bolo výhodnejšie zobrať si hypotéku a postaviť si vlastný dom,“ konštatuje starosta obce Miloš Cúcik. Medzi majiteľom budovy a obcou tak vznikol neriešiteľný problém. Obyvateľom obce tak nezostáva nič iné len čakať, že sa dohodnú.

Ak máte vo svojom okolí REALITNÚ OPACHU, pošlite nám svoj tip na adresu tomas.vasuta@ecopress.sk. 

Súvisiace články