03.02.2016, 00:00

Inštitút ohrozuje tých najslabších

Analytik Róbert Chovanculiak, INESS.

Je minimálna mzda potrebná?

To, či je potrebná, závisí od cieľa, ktorý si stanovíme. Ak je cieľom rast miezd všetkých ľudí v hospodárstve, bez vytvárania alebo udržovania zbytočnej nezamestnanosti, tak odpoveď je nie. Nie je potrebná. Ak je však cieľom zabezpečiť, že zamestnanci budú platiť určité minimálne odvody a dane zo svojich miezd, tak minimálna mzda potrebná je. Zaujímavou otázkou tiež môže byť, či potrebujeme niekoľko pásiem minimálnej mzdy, ako máme na Slovensku. Naozaj potrebujeme určovať minimálnu mzdu šiesteho stupňa pre riaditeľov vo výške dvojnásobku základnej minimálnej mzdy?

Na výšku minimálnej mzdy majú vplyv aj prepočty minimálneho príjmu, pod ktorým sa začína hranica pádu do chudoby. Prečo by malo byť zlé, aby sa mzdou na Slovensku garantovalo, že ak človek má prácu, nemôže zarábať menej?

Minimálnou mzdou môžete nastaviť minimálny príjem, ale nie pridanú hodnotu práce. Tú určujú trhové podmienky. Ak je minimálna mzda vyššia ako pridaná hodnota napríklad predáv

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.