04.01.2016, 00:00

Plyn narazil na historické dno

Nízke ceny prekvapili aj analytikov. Najviac môžu ušetriť firmy. Na rozdiel od domácností netlačí ceny nadol regulátor, ale konkurencia.

Na najnižšie hodnoty nepadajú na prelome rokov iba teploty, ale aj ceny plynu na burzách. Tie v posledných decembrových dňoch definitívne pokorili vlaňajšie minimá a padli na niekoľkoročné dno. „Vývoj cien plynu bol veľkým prekvapením energetického roka 2015 a prekonal aj tie najoptimistickejšie prognózy,“ hovorí konateľ poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár.

Prebytok ropy a teplá zima

Po sviatkoch sa s plynom obchodovalo na burzách za cenu 15,50 eura za megawatthodinu. Ešte pred mesiacom analytici prognózovali, že ceny nepôjdu pod 16,50 eura. Na začiatku roka sa pritom plyn kupoval aj takmer o desať eur drahšie.

„Tento nečakaný pokles je spôsobený neustálym poklesom cien ropy, ako aj pretrvávajúcou teplou zimou v celej Európe,“ vysvetľuje Lednár. Za rekordne nízke ceny však môže predovšetkým prebytok fosílnych palív, ako sú čierne zlato a uhlie, poukazujú analytici. Ďalším dôležitým faktorom je relatívny pokoj pri dodávkach ruského plynu do Európy, ktorý zatiaľ netlačí cenu nahor. A zrejme nebude ani v najbližšom období.

Profitovať môžu firmy

Udržanie súčasných cien by podľa Lednára znamenalo ďalšie zľavenie aj pre koncových odberateľov. Samotná komodita obchodovaná na burzách tvorí významnú časť z celkovej ceny plynu, pre domácnosti a malé a stredné firmy je to viac ako 62 percent. Zvyšok ceny plynu tvorí distribúcia, preprava a zisk. Avšak ceny plynu pre malé firmy i domácnosti určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. On teda rozhoduje o tom, aké vysoké budú

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.