03.12.2014, 17:12

Na Kryme od anexie zoštátnili tisíce spoločností

Na Kryme od anexie zoštátnili tisíce spoločností
O zoštátnení rádovo tisícov firiem miestnymi úradmi na polostrove Krym od jeho anexie Ruskou federáciou spred ôsmich mesiacov informovala tlačová agentúra AP.

Podľa slov spolumajiteľa filmových štúdií v Jalte Sergeja Aršinova prinútili v októbri desiatky maskovaných ozbrojencov zamestnancov, aby si ľahli na zem, uzavreli výrobné priestory a prerušili prevádzku štúdií.

Ide však iba o jeden z podnikov, ktoré zoštátnili v priebehu uplynulých mesiacov na polostrove, ktorý pripojili po referende k Rusku. Podľa miestneho proruského vedenia je takýto postup nevyhnutný, aby sa zvrátilo mrhanie národným majetkom zo strany ukrajinských politikov a oligarchov.

Podľa informácií spravodajcov AP úrady nezriedka použili násilie na odstránenie majiteľov zo sídel firiem, iné zoštátnili bez právneho zdôvodnenia alebo na základe pochybných obvinení, v ďalších prípadoch zasa neuhradili odškodné, ktoré mali zaplatiť v súlade s platnou legislatívou Ruskej federácie. Cieľom cieleného zbavenia majetku sa stali lídri krymských Tatárov, ako aj proukrajinská pravoslávna cirkev.

Ukrajinské ministerstvo vnútra odhaduje, že od marcovej anexie Krymu došlo k zoštátneniu okolo 4000 firiem a spoločností.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.