21.01.2016, 00:00

Slováci chcú vyvážať elektrinu na Balkán

Dva elektroprojekty v pohraničí podporil Brusel sumou 1,6 milióna.

Slovensko by mohlo v budúcnosti zarábať na vývoze elektriny. Cieľová destinácia: Balkán. Dôvod? Budeme jej mať viac, ako dokážeme spotrebovať. No na to, aby sa stal podobný scenár realitou, je potrebné rozšíriť prepojenia v slovensko-maďarskom pohraničí. A tu narážame na problém. Dva takéto projekty – Gabčíkovo – Gönyű, a Rimavská Sobota – Sajóivánka, už sú na papieri. No termíny na ich realizáciu sa posúvajú a predlžujú sa aj rokovania, upozorňuje portál energia. sk.

Budeme vyvážať na Balkán

Práve tieto projekty podporila v utorok večer Európska komisia, keď im odklepla dotáciu vo výške 1,6 milióna eur. O príspevok žiadala Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS), ktorá je za projekty zodpovedná, a ktorej stopercentný balík akcií vlastní štát. Ide pritom iba o zlomok toho, čo komisia rozdala. Celkovo pridelila podobným projektom prevažne v strednej a vo východnej Európe až 217 miliónov eur. Tie v maďarskom pohraničí sú však pre Slovensko kľúčové, upozorňujú analytici. „Slovensko-maďarský profil je dlhodobo identifikovaný ako jeden z úzkych miest – nemá dostatočné prenosové kapacity,“ zdôvodnila odborníčka na energetiku portálu Euractiv Martina Dupáková. Podľa nej práve to stojí v ceste medzinárodnému obchodu s elektrickou energiou.

„Nové vedenia určite súvisia aj s novými mochovskými b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.