01.12.2014, 00:00

Slováci chcú konkurovať Rusom. Plynovodom Eastring

Slovenský prepravca plynu Eustream výrazne zasiahnuť do plynovodnej mapy Európy. V uplynulých dňoch predstavil projekt nového plynovodu Eastring, ktorý má ambíciu byť alternatívou k ruskému projektu South Stream. Jeho cieľom je prepojiť existujúce plynovody na Slovensku, Ukrajine a v Rumunsku novou 570-kilometrovou rúrou, ktorou by bolo možné zabezpečiť dodávky plynu na Balkán zo západnej Európy. „Ekonomicky a strategicky ide o najlepšie riešenie pre túto časť Európy,“ povedal v rozhovore pre agentúru Reuters šéf Eustreamu Tomáš Mareček.

20-krát lacnejší

Náklady na projekt odhadol Mareček na 750 miliónov eur, teda asi 20-krát menej než sú odhadované náklady projektu South Stream. Na rozdiel od ruského projektu by sa totiž plynovod nemusel stavať pod morom. Začínal by vo Veľkých Kapušanoch a na východe Rumunska by ústil do existujúceho moldavsko-rumunského plynovodu, ktorý zabezpečuje dodávky plynu pre Bulharsko.

Projekt Eastring sa aktuálne nachádza vo fáze konceptu a dosiaľ o ňom neprebehli di

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.