28.11.2013, 00:00

Diaľničné nálepky končia

Už žiadne zbytočné behanie po poštách či pumpách. Od januára 2015 si vodiči budú môcť kúpiť už diaľničnú známku elektronicky.

Novinku, ktorá má motoristom priniesť väčší komfort, včera schválil parlament. „Do konca januára 2015, dobehnú' papierové nálepky z roku 2014. Samozrejme, od januára 2015 si budú vodiči môcť zakúpiť elektronické,“ konštatoval hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Podľa neho sa cena za známky meniť nebude. Novinku z dielne rezortu ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) v najbližších týždňoch čaká vypísanie tendra na prevádzkovateľa virtuálnej známky. 

 

Pohodlný nákup

Po novom sa elektronická známka bude viazať na konkrétne auto. Jej zakupením a zadaním poznávacej značky sa auto zaradí do databázy vozidiel, ktoré už za známku zaplatili. Vodič si tak následne bude môcť vytlačiť potvrdenie. V praxi si tak motoristi nebudú musieť fyzicky zháňať papierové diaľničné nálepky – ani ich lepiť na predné sklá.

Podľa odborníkov na dopravu ide o dobrý krok zo strany štátu. Ako totiž hovorí šéf Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák, najväčší prínos vidí vo zvýšenom komforte pre vodičov. „Nebude problém dostať diaľničnú známku. Bude totiž viac možností, ako sa k nej dostať,“ konštatuje. O tom, ako a kde presne sa známky budú môcť kúpiť, má podľa Počiatkovho rezortu určiť až tender. Už teraz však počíta s tým, že diaľničnú e-známku si bude možné zakúpiť ako doteraz – teda na čerpacích staniciach.

Bude tam však aj možnosť jej kúpenia cez internetový portál platobnou kartou, bankovým prevodom alebo s použitím mobilného telefónu.

Novým systémom si pritom pomôže aj štát. Môžu sa tak odstrániť viaceré veci. Prvá: zabrániť falšovaniu nálepiek. Druhá: lepšia kontrola motoristov na dialniciach. A podľa šéfa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondreja Mateja (SDKÚ-DS) bude aj väčší výber poplatkov za ich nákup. Pre zaujímavosť, do tohtoročného októbra vodiči za známky zaplatili vyše 57 miliónov eur.

 

Zmeny nechystajú. Zatiaľ

Hoci ministerstvo dopravy v roku 2015 so zmenou časového nastavenie diaľničných nálepiek neráta, odborníci v tom majú jasno. Podľa nich totiž nový systém bude oveľa pružnejší, ako ten, čo funguje teraz. „Ak systém naprogramujú dobre, možnosti e-diaľničnej známky sú veľmi veľké v porovnaní s papierovými. Konečný verdikt však bude na štáte,“ vraví redaktor portálu natankuj. sk Tomáš Novotný.

Národná diaľničná spoločnosť si na tento rok objednala celkovo štyri milióny nálepiek.

Podľa hovorcu štátnych diaľničiarov Marcela Jánošíka z toho riadna tlač, ktorej výroba stále viac ako 143-tisíc eur, predstavuje vyše 3,3 milióna kusov.

Súvisiace články