01.02.2016, 00:00

Online prevrat prekope pracovný trh

Zdieľaná ekonomika sa derie aj k nám, no nesie viaceré riziká. Napríklad neprináša vždy primerané ohodnotenie.

Ráno prídete do práce, odkrútite si osemhodinovú šichtu, večer prídete domov a váš zamestnávateľ vám raz za mesiac pošle výplatnú pásku. Takýchto štandardných pracovných pomerov môže ubúdať. Biznis sa totiž čoraz viac presúva do virtuálneho sveta, čo spôsobuje, že ľudia začínajú viac pracovať z domu a na voľnej nohe. Aj takýto efekt prináša zdieľaná ekonomika. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako ideálny a dobrodružný pracovný život, no skrýva v sebe viaceré riziká.

Zdieľaná ekonomika vytiahla ľudí z klasického zamestnaneckého pomeru. Ľudia ponúkajúci služby cez on-line platformy sú skôr nezávislými kontraktormi, píše sa v analýze INESS. No práve na spôsob zamestnávania upozorňuje ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. „Niektorí síce platformovú ekonomiku chvália, no ľudia, ktorí v nej pracujú, zarábajú málo a ťažko vydreté peniaze.“ Navyše, zamestnancami sú často aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce. V tomto sektore však nie sú vzhľadom na svoje vzdelanie primerane ohodnotení, dodáva.

Na Slovensku je síce tento trh ešte stále v plienkach, no v prípade jeho rozmachu už teraz upozorňujú analytici aj na ďalšie možné problémy. „Ak by sme len zdieľali a nákupy by išli bokom, pocítili by to obchodníci na útlme dopytu po ich produktoch a službách, teda aj na tržbách. Štát by to pravdepodobne veľmi netešilo,“ hovorí Ondrová. To by podľa nej v konečnom dôsledku negatívne vplývalo na rast celého nášho hospodárstva, a teda aj zamestnanosti.

Online revolúcia na Slovensku

Zdieľaná ekonomika má napríklad takéto podoby: Do práce sa ráno odveziete cudzím autom, cez deň si „požičiate“ na výpomoc brigádnika a večer prídete do bytu, ktorý ste iba pred dvoma dňami našli na internete. Online aplikácie, ktoré to umožňujú, spôsobili na trhu pred pár rokmi revolúciu a dnes už úspešne dobýjajú aj Slovensko.

Iba nedávno k nám prišiel francúzsky gigant na spolujaz

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.