15.08.2014, 00:00

Vláda v Kyjeve už môže zastaviť ruský plyn

Ukrajinský parlament udelil mandát Jaceňukovmu kabinetu, aby mohol uvaliť sankcie na Rusko.

Ešte včera ráno naše ministerstvo hospodárstva počítalo s tým, že v ukrajinskom parlamente neprejde zákon o sankciách pre Rusko. Podľa hovorkyne rezortu Miriam Žiakovej mali poslanci vrátiť návrh zákona na prepracovanie. Na obed však prišla z Kyjeva správa o tom, že parlament predsa schválil nový zákon. Poslanci tak dali vláde v Kyjeve možnosť, aby uvalila sankcie voči Rusku. Slovenska sa najviac dotýka jedna z nich: zastavenie tranzitu ruských tovarov cez územie Ukrajiny.

Reálne nám tak hrozí, že nebudeme môcť doviezť plyn z východu. Premiér Robert Fico preto poveril nového ministra hospodárstva Pavla Pavlisa úlohami, aby pripravil Slovensko na prípadnú plynovú krízu. „Minister vycestuje na budúci týždeň do Rakúska, Českej republiky a na Ukrajinu, aby s partnermi rokoval o riešení situácie,“ odkázala Žiaková.

Potrebujeme susedov

Práve od našich západných susedov budeme závislí v prípade, že naozaj dôjde k zastaveniu prepravy plynu cez Ukrajinu. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáša Marečka sme už dnes pripravení dovážať plyn z Česka a Rakúska.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.