18.01.2016, 00:00

Slováci nechcú bývať v podnájme

Menej bytov na prenájom má iba Rumunsko. Štátna podpora rastie, trh však blúdi v začarovanom kruhu.

Slovákov v podnájme bývať nenájdete. Až 90 percent slovenských bytov je v súkromnom vlastníctve. A „horšie“ je na tom už len Rumunsko. „Ak by sme to porovnali napríklad s krajinami ako Nemecko či Veľká Británia, tam je podiel nájomných bytov až 50 percent,“ hovorí realitný maklér Alexander Krajňak zo spoločnosti RE/MAX Absolute. Príčinu vidí hlavne v tom, že v západnej Európe ľudia viac cestujú za prácou. A tiež chuťou mladých ľudí skôr cestovať, ako sa viazať hypotékou na jedno miesto.

Slováci chuť bývať vo vlastnom zdedili z čias socializmu. „Najpodstatnejším faktorom je proces privatizácie bytov z 90. rokov, ktoré boli v čase socializmu nájomnými. Ten vo vyspelých krajinách nikdy neprebehol. A preto sa realitný trh vyvíjal iným smerom a hlavne v iných podmienkach,“ hovorí risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti LEXXUS Peter Ondrovič. Jeho slová potvrdzuje aj situácia v susedných krajinách, ktoré tiež poznačil komunizmus. Podiel nájomných bytov v Česku, Maďarsku či Poľsku za Západom takisto zaostáva.

Nájom nechceme

Kým v nájomných bytoch bývajú na Slovensku zväčša sociálne slabší, aj v prenájmoch nájdeme špecifické skupiny obyvateľstva. „Tými sú najmä dochádzajúci študenti či pracovná sila. A len na prechodné obdobie mladé rodiny, ktoré na kúpu vlastného bytu zatiaľ nemajú dostatok peňazí,“ priblížila analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Tento dopyt je podľa nej koncentrovaný do väčších miest. V tých ostatných je v značnej miere oklieštený, keďže cudzím pojmom nie je ani viacgeneračné bývanie alebo takzvaný hotel mama. Potvrdzujú to aj čísla Eurostatu, podľa ktorýc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.