18.01.2016, 00:00

Slováci nechcú bývať v podnájme

Menej bytov na prenájom má iba Rumunsko. Štátna podpora rastie, trh však blúdi v začarovanom kruhu.

Slovákov v podnájme bývať nenájdete. Až 90 percent slovenských bytov je v súkromnom vlastníctve. A „horšie“ je na tom už len Rumunsko. „Ak by sme to porovnali napríklad s krajinami ako Nemecko či Veľká Británia, tam je podiel nájomných bytov až 50 percent,“ hovorí realitný maklér Alexander Krajňak zo spoločnosti RE/MAX Absolute. Príčinu vidí hlavne v tom, že v západnej Európe ľudia viac cestujú za prácou. A tiež chuťou mladých ľudí skôr cestovať, ako sa viazať hypotékou na jedno miesto.

Slováci chuť bývať vo vlastnom zdedili z čias socializmu. „Najpodstatnejším faktorom je proces privatizácie bytov z 90. rokov, ktoré boli v čase socializmu nájomnými. Ten vo vyspelých krajinách nikdy neprebehol. A preto sa realitný trh vyvíjal iným smerom a hlavne v iných podmienkach,“ hovorí risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti LEXXUS Peter Ondrovič. Jeho slová potvrdzuje aj situácia v susedných krajinách, ktoré tiež poznačil komunizmus. Podiel nájomných bytov v Česku, Maďarsku či Poľsku za Západom takisto zaostáva.

Nájom nechceme

Kým v nájomných bytoch bývajú na Slovensku zväčša sociálne slabší, aj v prenájmoch nájdeme špecifické skupiny obyvateľstva. „Tými sú najmä dochádzajúci študenti či pracovná sila. A len na prechodné obdobie mladé rodiny, ktoré na kúpu vlastného bytu zatiaľ nemajú dostatok peňazí,“ priblížila analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Tento dopyt je podľa nej koncentrovaný do väčších miest. V tých ostatných je v značnej miere oklieštený, keďže cudzím pojmom nie je ani viacgeneračné bývanie alebo takzvaný hotel mama. Potvrdzujú to aj čísla Eurostatu, podľa ktorých viac než polovica Slovákov vo veku 25 až 34 rokov žije so svojimi rodičmi. V rámci únie je sú na tom horšie len mladí Chorváti. V severských krajinách je pritom tento podiel menší ako päť percent.

Slovákom, ktorí si chcú nehnuteľnosť kúpiť a bývať tak vo vlastnom, nahrávajú do karát aj súčasné nízke úroky na hypotékach. „Súčasná úverová politika bánk a úrokové sadzby vytvorili na trhu podmienky, v rámci ktorých sa v mnohých prípadoch stáva pravidlom, že úverová splátka za nehnuteľnosť je podstatne nižšia, než je výška nájmu v por

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.