13.01.2016, 00:00

Firmy varujú: je tu 300-tisíc ľudí bez práce a nevieme nájsť človeka

Najviac ľudí chýba v priemyselnej výrobe, logistike či IT sektore, kde dopyt prevyšuje ponuku.

Firmy varujú: je tu 300-tisíc ľudí bez práce a nevieme nájsť človeka

Plánovali otvoriť novú prevádzku. Jej otvorenie však museli odložiť o dva mesiace. Narazili totiž na vážny problém. „Nevedeli sme nájsť zamestnancov v regióne, kde bola približne 15-percentná nezamestnanosť,“ hovorí konateľ Liptovských pekární a cukrární Slavomír Moravčík. Napriek tomu, že na Slovensku je registrovaných približne tristotisíc nezamestnaných, nájsť kvalifikovaných pracovníkov je pre firmy čoraz ťažšie. A to na jedno nové pracovné miesto pripadá takmer 18 uchádzačov.


Čítajte viac: Firmám chýbajú ľudia. Púšťajú preto zákazky


Dôvodov je viacero. Od zlej štruktúry ľudí bez práce, ktorí majú nízku kvalifikáciu, ich neochotu cestovať za zamestnaním po školstvo. To produkuje množstvo absolventov, po ktorých nie je dopyt, pričom odborníci v žiadaných odboroch chýbajú. „Za šesť mesiacov sme dostali len dve ponuky uchádzačov na pozíciu údržby strojov. Zato na pozíciu predajcu v našej podnikovej predajni sme dostali 200 žiadostí,“ konštatuje marketingový riaditeľ Baliarní obchodu Poprad Viliam Matušek s tým, že až 80 percent z uchádzačov tvorili vysokoškoláci.

Kruh sa tak postupne zužuje. Kým miera nezamestnanosti klesá a podľa údajov Štatistického úradu dosiahla v treťom kvartáli minulého roka úroveň 11,3 percenta, počet voľných pozícií stúpa a firmy majú problém nájsť vhodných zamestnancov. „Situácia je veľmi vážna, keďže množstvo firiem naráža na svoje výrobné kapacity a má problém zvyšovať výrobu pre nedostatok pracovníkov,“ uvádza generálny riaditeľ personálnej agentúry McRoy Luboš Sirota. Ten súčasnú situáciu prirovnáva k obdobiu pred vypuknutím hospodárskej krízy v roku 2008, keď firmy hľadali zváračov napríklad vo Vietname.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.