24.06.2015, 00:00

Slovensko vypadlo, Nemci a Rusi sa dohodli

Slovensko vypadlo, Nemci a Rusi sa dohodli

Na jednej strane sankcie voči Rusku pre krízu na Ukrajine. A na druhej strane – tvrdá obhajoba svojich vlastných ekonomických záujmov.

Tri západoeurópske energetické giganty – nemecký E. ON, britský Shell a rakúska OMV – sa napriek sankciám dohodli s ruskou spoločnosťou Gazprom na rozšírení plynovodu Nord Stream v Baltskom mori.

Pološtátna spoločnosť Eustream, ktorú spoluvlastní Daniel Křetinský, môže prísť o desiatky miliónov eur. Rusi chcú rozširovať Nord Stream v Baltskom mori.


Čítajte aj: Ruský plyn nás obíde. Cez Baltské more


Ráta so zvýšením jeho kapacity o 55 miliárd kubických metrov ročne. To znamená, že Rusi už na dopravu plynu do Európy nebudú potrebovať Ukrajinu a ani Slovensko.

Na porovnanie: náš plynovod prepravil vlani 46,5 miliardy kubických metrov. „Je to v absolútnom rozpore s tým, čo robí Európska komisia,“ povedal riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.

Brusel zobral toto oznámenie na vedomie. Podľa neho sú však dnes prepravné kapacity dostatočné a Ukrajina je spoľahlivá tranzitná krajina.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.