30.01.2015, 00:00

V byrokracii sme sa dostali k špičke

Slovensku patrí druhé miesto v počte úradníkov. Viac v prepočte na obyvateľov ich má len Luxembursko.

V byrokracii sme sa dostali k špičke

Teplé miestečko vo verejnej správe je pre Slovákov ešte stále atraktívne. Každý rok sa stovky až tisíce ľudí snažia pretlačiť na úrady či inštitúcie a zabezpečiť si tak stabilné zamestnanie. A aj to je dôvod, prečo možno Slovensko považovať za krajinu úradníkov. Podľa údajov za rok 2013 sme ich v prepočte na tisíc obyvateľov mali až 37. Vo vyššom pomere ich v Európe eviduje len Luxembursko. V rebríčku sme predbehli dokonca aj takých byrokratických šampiónov, akými sú Grécko či Francúzsko. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila Medzinárodná organizácia práce. Ide o špecializovanú agentúru OSN, zaoberajúcu sa prácou.

A čo ESO?

„Tie tlaky na prijímanie ľudí do verejnej správy tu v súčasnosti sú,“ tvrdí šéf Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. A to nielen preto, že práca je tu istejšia. Štátu sa totiž nestane, že príde o zákazky ako firma. K atraktívnosti úradom pomáhajú aj platy. Mnohí ľudia ich považujú za pomerne vysoké. A to najmä tí, ktorí žijú v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, kde väčšina ľudí pracuje len za minimum. Pre Bratislavčanov sú tabuľkové platy zase, naopak, prinízke.

Štatistika podľa odborníkov teda len potvrdzuje to, o čom sa na Slovensku hovorí už roky. Naša verejná správa nie je dostatočne výkonná. „To sa dá dosiahnuť odchodom menej výkonných ľudí a využitím nasporených peňazí na zvýšenie platov tým ostaným. Správa by tak bola atraktívnejšia pre ľudí, ktorí vedia ponúknuť vyššiu pridanú hodnotu,“ tvrdí šéf Inštitútu INEKO Peter Goliaš.


Čítajte aj: Byť úradníkom na Slovensku sa oplatí. V regiónoch bez práce


Koniec byrokracii a dlhým radom na úradoch mala urobiť reforma štátnej správy ESO. Tú pred vi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.