29.10.2015, 06:00

Slovensko je ako Silicon Valley v strednej Európe

V rebríčku spoločnosti Deloitte CE Technology Fast 50 bodovalo päť slovenských firiem.

Slovensko je ako Silicon Valley v strednej Európe

Slovenské technologické firmy pomaly, ale isto dobývajú svet. V rebríčku spoločnosti Deloitte CE Technology Fast 50, ktorý zoraďuje najrýchlejšie rastúce firmy v regióne strednej Európy, sa tento rok umiestnilo až päť našich firiem. To je toľko, ako má dvakrát väčšie Česko. A o jednu viac, ako susední a väčší Maďari.

Odkaz je jednoznačný: Slovensko má v oblasti technológií nepopierateľný potenciál.

Naša krajina si výrazne polepšila oproti minulosti. V roku 2013 sa do rebríčka dostali dve firmy, vlani iba tri. Výnimkou je spoločnosť Eset, ktorá sa v samostatnom rebríčku „Veľká 5“ drží už 13 rokov. „Počet týchto firiem, samozrejme, stúpa a sú aj medzi mladou generáciou najatraktívnejšie. Na Slovensku vzniká čoraz viac mladých technologických firiem. Je to len dobre – práve tu dokáže dobrá myšlienka vyústiť do exponenciálneho rastu a celosvetového úspechu,“ povedal Ivan Lužica z Deloittu a dodáva, že možnosti sú obrovské, len treba myslieť globálne.


Čítajte viac: Slovenské technológie ťahajú počítače, hry i reklama


Šance Slovenska preraziť vo svete technológií je nepopierateľný. „Už len samotné umiestnenie spoločností v rebríčku je dôkaz, že sa im u nás darí a potenciál je veľký,“ hovorí Ondrej Macko, šéfredaktor portálu TouchIT.

Pri rozvoji tejto formy podnikania a úspechu firiem v oblasti informácií sa vynára otázka, či majú potenciál zmeniť smerovanie výrobne orientovaného Slovenska. „Myslím, že tieto sektory medzi sebou nesúperia – naopak, sú komplementárne. Výrobná firma, ktorá chce byť konkurencieschopná, musí sledovať a využívať nové technológie a distribučné kanály,“ konštatuje Lužica.

Úlohu však hrá aj podnikateľské prostredie. „To nie je také, ako by si IT firmy zaslúžili. Problém je v podpore mladých ľudí. Nemajú nejakú pomoc, že by im napríklad prvý rok odpustili dane. To dostane možno veľká zahraničná firma, ale nie nejaká malá spoločnosť, ktorá má 12 ľudí, ktorá je základom takých úspechov,“ hovorí Macko.

Avšak dôkazom, že Slovensko má na to, aby bolo veľkým hráčom, je aj košický klaster IT Valley, ktorý už teraz zamestnáva 7-tisíc ľudí a prijať má ďalšie tri tisícky.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.