28.05.2014, 00:00

Plynovod na Ukrajinu môže byť zbytočný

Energetika

Rusi sa dohodnú s Ukrajincami na nových cenách plynu a naša pomoc pre Kyjev bude zbytočná. To je jeden zo scenárov, ako môže dopadnúť kríza na Ukrajine. Európska komisia totiž prišla s novým návrhom dohody medzi Kyjevom a Moskvou. Podľa nej by Ukrajina splatila dlhy za plyn ruskému Gazpromu a ten by jej na oplátku nezastavil dodávky. A navyše by rokoval o výhodnejších cenách plynu. Prípadná zľava by spochybnila zmysel slovenskej pomoci pre Kyjev. Tú má zabezpečiť náš prepravca plynu Eustream, ktorý má za 20 miliónov eur zrekonštruovať plynovod na východnej hranici a umožniť dodávky plynu na Ukrajinu zo Západu.

„V tejto chvíli je predčasné to komentovať, keďže žiadna dohoda ešte nebola uzavretá,“ reagoval na plány Bruselu hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Rizikové plány

Návrh Bruselu prichádza práve v čase, keď je Eustream s budovaním spätného toku len na začiatku a hľadá záujemcov o dodávky pre Ukrajinu v západnej Európe. Podľa toho zistí, či nové potrubie budú firmy využívať a či sa mu investícia oplatí alebo nie.

Otázne je, či bude záujem o dodávky zo Západu aj v prípade, že Rusi dajú Ukrajincom lepšie ceny. „Prípadná výhodná cena plynu od Gazpromu môže výrazne znížiť záujem iných spoločností dodávať plyn na Ukrajinu,“ upozornil analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Eustream bude hľadať záujemcov o prepravu plynu k nášmu východnému susedovi ešte mesiac.

Dohoda zvýši bezpečnosť

Na druhej strane by dohoda medzi Moskvou a Kyjevom znížila hrozbu ďalšej plynovej krízy u nás. Rusi totiž pohrozili Ukrajine, že ak nezaplatí za plyn vopred, od júna jej stopnú dodávky. „Dohoda bola dobrou správou pre našu energetickú bezpečnosť,“ zhodnotil analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Kríza však ešte nie je zažehnaná. Podpis dohody je otázny a situáciu vyhrocujú výroky z oboch strán. Ukrajinci včera najnovšie obvinili Moskvu z toho, že po anexii Krymu okradli Kyjev o plyn v hodnote miliardy dolárov. Gazprom to poprel.

Súvisiace články