22.08.2014, 00:00

Potvrdené. Fico chce viac štátnej moci v elektrárňach

Vláda nevylúčila, že môže odkúpiť podiel v podniku od talianskej spoločnosti Enel.

Premiér Robert Fico chce posilniť pozíciu štátu v jednom z najväčších energetických podnikov na Slovensku. Po tom, čo v tomto roku vláda zavŕšila zoštátnenie Slovenského plynárenského priemyslu, prichádza na rad ďalší gigant – Slovenské elektrárne.

Momentálne štát ovláda v podniku 34 percent akcií a výraznú kontrolu nad spoločnosťou má taliansky Enel so 66-percentným podielom. Taliani však chcú svoje akcie predať a vláda to chce využiť vo svoj prospech. Práve štát totiž musí odobriť nového akcionára. A nový investor tak bude musieť akceptovať aj požiadavky vlády.

„Chceme vyrokovať pre štát – ako menšinového akcionára – omnoho výhodnejšie podmienky, aké boli v pôvodnej privatizačnej zmluve,“ odkázala hovorkyňa Úradu vlády Beatrice Szaboóvá.

Vláda pred rokovaniami nechce hovoriť o tom, čo konkrétne chce dosiahnuť. Szaboóva nevylúčila ani to, že štát kúpi akcie od Enelu. Taliansky akcionár sa k plánom Roberta Fica nevyjadruje. Štát by však v konečnom dôsledku napríklad mohol získať väčšie slovo pri riadení firmy.

Fakt je, že koncern sa chce zbaviť podielu v slovenskom podniku, aby znížil svoj celkový dlh. Koľko zaň získajú, zatiaľ nie je jasné. Taliani, ktorí vstúpili do elektrární v roku 2006, kúpili štátny podiel za 839 miliónov eur. Podľa odborníkov im už dnes toľko nikto nezaplatí. „Hodnota Sloven

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.