12.01.2015, 00:00

Plyn prudko padá. Firmy môžu ušetriť

Ceny plynu na burze klesli medziročne o štvrtinu, z vyše 26 eur pod 20 eur za megawatthodinu.

Zatiaľ čo vlani ceny plynu na burze siahali k maximám, tento rok nastal obrat. Na začiatku roka siahajú na historické minimá. V medziročnom porovnaní klesli o štvrtinu. Kým vlani sa ceny plynu začiatkom roka pohybovali podľa portálu eex. com okolo 26 eur za megawatthodinu, tento rok je to okolo 20 eur.

Dôvod? Podľa energetického analytika J&T Banky Michala Šnobra ide o rapídny pokles cien ropy na svetových trhoch. Alternatívni dodávatelia však hovoria aj o ďalších príčinách. „Nakoľko nedošlo k obmedzeniu dodávky ani rastu spotreby, prebytok plynu spôsobil na prelome rokov dramatický pokles cien na krátkodobých trhoch,“ vysvetlil marketingový manažér jedného z alternatívnych dodávateľov plynu Magna Energia Martin Semrič.

Ušetriť môžu firmy

Práve takýto rapídny pokles cien plynu môže mať pozitívny vplyv na účty veľkoodberateľov plynu. U nás medzi nich patria napríklad U. S. Steel Košice, Slovnaft, SCP Ružomberok, Heineken Slovensko či Dus

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.