16.10.2014, 00:00

Na východe obnovujú ťažbu plynu. Kvôli novému zásobníku

Firma Nafta obnovuje ťažbu zemného plynu v lokalite obce Ptrukša. V budúcnosti počíta so zásobníkom.

Keď pred takmer dvadsiatimi rokmi pri obci Kapušianske Kľačany uzavreli ťažbu zemného plynu, málokto očakával, že sa ťažiari do lokality niekedy vrátia. V ložisku neďaleko ukrajinských hraníc zostalo málo plynu a ťažba nebola rentabilná. Píše sa rok 2014 a všetko je inak. „Spoločnosť sa snaží obnoviť povolenie so zámerom doťažiť zvyšné zásoby zemného plynu,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Nafta Monika Feráková. V tomto prípade nejde primárne o ťažbu. Vo vyťaženom vrte má vzniknúť nový zásobník plynu.

Obchodné príležitosti

Spoločnosť chce obnoviť ťažbu, ktorú zastavila ešte v roku 1995.„S ťažbou plánujeme začať v polovici budúceho roka, len čo získame potrebné povolenia,“ uviedla Feráková. Po vyťažení zostatkového plynu plánuje spoločnosť vytvoriť zásobník, ktorý by bol pripojený na už existujúcu sieť. „Predpokladaný objem novovytvoreného zásobníka pri hraniciach s Ukrajinou by mal byť približne 340 miliónov kubických metrov,“ dodáva Feráková. Len na porovnanie, aktuálna kapacita slovenských zásobníkov je okolo 2,5 miliardy kubických metrov.

Analytici v tomto kroku vidia ekonomické hľadisko. „Zmena toku plynu a nový zásobník hneď pri hranici z Ukrajinou môž

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.