17.02.2015, 00:00

Prvé priznanie Fica: chce peniaze na elektrárne

Miliarda z predaja Slovak Telekomu smeruje do jedného z top energetických podnikov.

Len pred týždňom vláda odklepla plán, ako predá polovičný podiel štátu v telekomunikačnom operátorovi Slovak Telekom. A teraz HN zistili, čo plánuje premiér Robert Fico s týmito peniazmi urobiť.

Jednu miliardu eur, ktorú by tento obchod mal vyniesť, chce Fico minúť. Prvýkrát pritom oficiálne ukazuje na Slovenské elektrárne. „Vláda hľadá možnosti, ako na úkor nepoužiteľného menšinového podielu v tejto spoločnosti (Slovak Telekom, pozn. red.) rozšíri vplyv štátu v iných podnikoch, napríklad v Slovenských elektrárňach,“ potvrdila premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Fico otáča

O tejto možnosti už vlani prvýkrát hovoril minister hospodárstva Pavol Pavlis. Vtedy ho ešte premiér nepodporil. Pôvodne chcel za peniaze z Telekomu zoštátniť súkromné poisťovne. Teraz otáča a do úvahy už prichádza aj jeden z našich najväčších energetických gigantov. Štát dnes v podniku vlastní 34 percent, pričom majoritný vlastník, taliansky Enel, chce predať svojich zvyšných 66 percent.


Čítajte viac: Premiér škrtá Kažimírovi miliardu


Reálna je polovica

Faktom je, že na celý podnik vláda nemá dosť peňazí. Španielska banka Santander odhadla hodnotu talianskej časti na 3,6 miliardy. Podľa analytika J&T Banky Michala Šnobra by však bolo logické, ak by aspoň zvýšila svoj vplyv. Štát by vďaka peniazom za Telekom mohol siahnuť na približne polovicu akcií firmy. „Je reálne, že vláda preberie časť akcií od Enelu,“ poznamenal Šnobr.