02.11.2015, 16:20

Štát ide zlepšiť život Rómom. Postaví im byty za 70 miliónov eur

Slovensko bude môcť využiť na zlepšenie životných podmienok Rómov 70 miliónov eur. Za tieto peniaze by mohlo vzniknúť 4 500 bytov.

Slovensko bude budovať nové obydlia pre príslušníkov početnej rómskej menšiny, ktorí často žijú v nevyhovujúcich podmienkach v osadách na okraji miest a obcí. Na projekt dostala krajina peniaze z európskych fondov.

Podľa splnomocnenca slovenskej vlády pre rómske komunity Petera Polláka bude môcť krajina využiť na zlepšenie životných podmienok Rómov 70 miliónov eur. Za tieto peniaze by mohlo vzniknúť 4 500 bytov.

Do stavebných prác by sa mali zapojiť aj samotní Rómovia. Pilotný projekt výstavby domčekov nižšieho štandardu bol na Slovensku  spustený minulý rok v troch lokalitách.

Svojpomocne postavili domček s tromi bytmi napríklad obyvatelia rómskej osady v dedine Breznica na východnom Slovensku. Stavebný materiál a ďalšie náklady financoval štát s príspevkom samosprávy.

V budúcnosti by sa vraj nemal opakovať prípad z Humenného, kde miestni Rómovia vraj vykonávali len minimum pomocných prác a byty sa kvôli zapojeniu súkromnej firmy do stavby predražili. "Dôrazne budeme dbať na to, aby Rómovia tieto domčeky stavali svojpomocne. Nie je možné, aby samospráva miesto Rómov posielala do osád firmy. Naším cieľom bolo, aby výrazne klesla suma na výstavbu a aby sme naučili Rómom zručnostiam a vytvorili u nich vzťah k obydliu," citovali Polláka slovenské médiá.

Na päťmiliónovom Slovensku žije podľa niekdajšej štúdie vyše 400-tisíc Rómov. To je skoro štyrikrát toľko, ako vyplýva z výsledkov posledného sčítania ľudu z roku 2011. Väčšina Rómov býva v zhruba 800 osadách na strednom a východnom Slovensku, často v nevyhovujúcich hygienických podmienkach. Mnoho ich príbytkov je navyše postavených na cudzích pozemkoch.