11.06.2014, 00:00

Svet rozbieha nový biznis, Slovensko spí

Zdieľaná ekonomika je podľa odborníkov najhorúcejším trendom roku 2014, na Slovensku je zatiaľ v zárodku.

Svet rozbieha nový biznis, Slovensko spí

V rubrikeNewBiz vám prinášame nové trendy, ktoré hýbu svetovou ekonomikou, inšpiratívne príbehy úspešných biznismenov či pohľad na biznis z trochu iného uhla.

Pred tromi rokmi si doktorand Ján Fízeľ povedal, že by nebolo na škodu si na obľúbenom cestovaní trochu privyrobiť. Svoj byt, ktorý dovtedy požičiaval víkendovým návštevníkom zo zahraničia, zadarmo „zavesil“ do spoplatnenej ponuky portálu Airbnb a čakal, čo sa stane. „Hoci som mal len suchý inzerát bez poriadnych fotiek, trvalo len týždeň, kým sa prihlásil Talian, ktorý si prišiel do Bratislavy vyskúšať nočný život,“ hovorí Fízeľ, ktorý sa na čas odsťahoval k rodičom. Týždňový prenájom bytu vyniesol 150 eur a to bol len začiatok. Dnes prenajíma dva byty, uvažuje o kúpe tretieho a peniaze amerických či ruských turistov tvoria hlavný príjem mladého akademika.

Miliónové start-upy

Nič z toho by sa zrejme nepodarilo bez internetového portálu Airbnb. Hoci stránok ponúkajúcich služby hotelov a penziónov nájdete aj v slovenskom jazyku desiatky, práve start-up z amerického San Francisca vrhol na trh byty bežných ľudí, ktorí ich občas nechajú opustené – napríklad počas dovolenky. „Vlastníci majú s poskytovaním minimálne náklady, pretože toto aktívum už vlastnia a môžu tak ponúknuť nízku cenu a konkurovať doterajším poskytovateľom služieb, ako sú hotely,“ hovorí odborník na nové trhy Martin Bruncko. Bývalý splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti a ekonomický poradca ministra financií Ivana Mikloša rozbieha vo Veľkej Británii start-up Nubi zameraný na kolektívne financovanie nových tovarov a služieb. Cez Airbnb dnes ľudia prenajímajú viac ako pol milióna bytov v 192 krajinách sveta. Porovnateľné kapacity majú len dve najväčšie hotelové siete sveta Hilton a Intercontinental, ktoré na trhu pôsobia desiatky rokov. Trhová hodnota šesťročného amerického start-upu sa dnes odhaduje na 7 miliárd eur.

Trend budúcnosti

Príbeh Airbnb sa stal symbolom nástupu tzv. zdieľanej alebo kolaboratívnej ekonomiky, ktorej ekonómovia predpovedajú veľkú budúcnosť a viaceré ekon

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.