28.04.2014, 23:58

Ukrajine ponúkame bianko šek

Náš prepravca Eustream plánuje zafinancovať Kyjevu plynovod bez toho, aby mal zaručený odber.

20 miliónov eur. To je cena, ktorú je náš pološtátny prepravca Eustream ochotný zaplatiť za plyn na Ukrajinu. A zároveň aj investícia, do ktorej je ochotný ísť bez toho, aby mal akékoľvek záruky, že sa mu vráti. S takýmito podmienkami včera podpísal dohodu o spätnom toku plynu do Kyjeva s ukrajinským prepravcom Ukrtransgaz. Spustiť by sa mal na jeseň.

V praxi by sme tak mohli dodávať až 10 miliárd kubických metrov ročne, čo výrazne zníži ich závislosť od Ruska. Do spätného toku nás tlačila aj Európska únia.

Ešte predtým bude treba investovať do plynovodu vo Vojanoch, cez ktorý má komodita tiecť. Až v júni by pritom malo byť jasné, koľko plynu cez nás reálne Ukrajina odoberie. „Každá investícia môže byť riziková,“ reagoval minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Ak by nám táto stávka nevyšla, mohol by na tom stratiť aj štát, ktorý má v Eustreame polovičný podiel a tým aj nárok na jeho dividendy. Ako potvrdil analytik energieprevas. sk Jozef Badida, takýto postup je neštandardný. „Pravdepodobne je za tým politika.“

Fakt však je, že rovnako, ako môžeme prerobiť, tak pre nás môže byť výhodným biznisom. V lepšom prípade by totiž Eustream mohol prevážať o pätinu viac plynu ako doteraz, čo by znamenalo desiatky miliónov eur navyše.

Otázne ešte je, ako na dohodu zareaguje Moskva. Tamojší dodávateľ Gazprom na otázky HN včera neodpovedal. Ako však upozornil šéf Predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček, existuje hrozba, že Rusi v budúcnosti obídu pri preprave plynu Ukrajinu. A tým aj Slovensko a náš Eustream.

Slovens

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.