28.10.2014, 00:00

Priemysel má na dosah zľavu na elektrinu

Veľkým firmám štát môže odpustiť odvody do Národného jadrového fondu.

Len minulý týždeň veľké firmy napísali premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) otvorenýlist. Sťažovali sa v ňom na vysoké ceny elektriny. S odpoveďou na seba nenechal dlho čakať. V sobotnej relácii RTVS Sobotné dialógy šéf kabinetu vyhlásil, že poplatok do Národného jadrového fondu by mali platiť len Slovenské elektrárne. Veľké priemyselné podniky by tak mohli ušetriť výrazné peniaze. „Viem si predstaviť, že by spoločnosti prestali platiť príspevok do Národného jadrového fondu, čo by ich významne oslobodilo a celú položku by prevzali Slovenské elektrárne,“ konštatoval premiér.

Ušetrili by milióny

Odvod do fondu vo výške 3,20 eura za každú spotrebovanú megawatthodinu dnes platia všetci spotrebitelia. Pociťujú to najmä veľké firmy, ktorým sa takto zvyšujú náklady o státisíce až milióny eur. Celkovo fond vyberie na poplatku vyše 80 miliónov eur ročne. Medzi najväčších odberateľov elektriny patrí napríklad košický U. S. Steel, ale aj žiarske Slovalco či OFZ Istebné. Práve tieto spoločnosti sa dlhodobo sťažujú na vysoké ceny elektriny. A preto avizované zrušenie odvodu do jadrového fondu vítajú. „Zrušenie platieb do tohto fondu pomôže všetkým energeticky náročným výrobám na Slovensku zvý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články