15.05.2015, 00:00

Realitky majú problém. Nemajú čo predávať

Nízke úroky na hypotékach rapídne zvýšili záujem o kúpu nového bývania. Ceny bytov kvôli tomu stúpli.

„Prepáčte, byt sme už predali.“ Práve takúto vetu si momentálne musia vypočuť mnohí záujemcovia o kúpu nového bývania. Za všetkým stoja lacné hypotéky. Tie rozvírili stojaté vody realitného trhu a preriedili ponuku. „Každodenne nám telefonujú záujemcovia o kúpu bytu a žiadajú nás o pomoc pri hľadaní, lebo v ponuke na internete je toho podľa ich slov buď málo, alebo ponuky nespĺňajú ich požiadavky a sú často predražené,“ hovorí majiteľ realitnej kancelárie Re/Max Absolute Alexander Krajňak. Podľa neho ide o pokles ponuky o viac ako polovicu.

Sú za tým hypotéky

Na kúpu bytu totiž nastal vhodný čas. Zelenú jej rozsvietili výhodné hypotekárne úvery, ktoré sa ponúkajú aj so sadzbami pod dvomi percentami. To, že takéto výhodné podmienky sú časovo obmedzené a nemusia trvať večne, rozhýbali aj tých váhavejších. „Zároveň po zverejnení informácie, že hypotekárne úvery s čerpaním vo výške 100 percent z hodnoty nehnuteľnosti budú už tento rok obmedzené, spôsobili malý realitný boom, ktorý registrujeme už od jesene minulého roka,“ konštatuje Peter Balogh zo spoločnosti Negotiant Group.


Čítajte aj Anketu: Zaznamenali ste nárast záujmu o hypotéky?


K novým potenciálnym záujemcom sa pridala aj veľká skupina ľudí, ktorá takúto investíciu dlho odk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.