15.03.2013, 00:00

Prichádza Galaxy S4. Cieľ: zničiť iPhone

629 eur. Taká je aktuálna cena horúcej novinky, Samsungu Galaxy S4 na Slovensku. Kórejský gigant predstavil svoju vlajkovú loď v noci v New Yorku. Na pulty našich obchodov sa dostane až 7. mája, no v niektorých obchodoch sa už dá rezervovať.

Máme radšej Samsung
„Naskladnenie v strednej Európe bude siedmeho mája, ale predobjednávky sme spustili už 14. marca, takže zákazníci si môžu novinku objednať už dnes,“ hovorí Ľuboš Stankievic z obchodu Mp3.sk. Cenovo sa Samsung Galaxy S4 priblížil k najlacnejšej verzii svojho priameho konkurenta, iPhonu 5 od Applu. Ten sa dá u nás kúpiť približne od 650 eur. Predajcovia mobilov však tvrdia, že Slováci dávajú prednosť Samsungu pred americkou ikonou. „Z hľadiska počtu predaných kusov dopadol v porovnaní s Apple iPhone 4 a 5 lepšie Samsung Galaxy SIII,“ porovnáva Dušan Salay z obchodu Shoppie.sk. Podľa neho sa zákazníci rozhodovali pre predchodcu dnešnej novinky kvôli jeho nižšej cene a väčšiemu výberu farieb. iPhone sa predáva iba v čiernej a bielej farbe a najdrahší model stojí okolo 1 000 eur. „Dá sa povedať, že pri Samsungu SIII záujem spotrebiteľov pretrváva kontinuálne, zatiaľ čo iPhone zažil vlnu prvotného ošiaľu a tá už pominula,“ pridáva sa Tomáš Braverman, výkonný riaditeľ Hej.sk. Predajcovia sa zhodli, že aj najnovší model od Samsungu sa bude predávať lepšie ako konkurenčný iPhone.

Vojna s jablkom
Slovensko teda kopíruje svetový trend, najmä ten z tretieho kvartálu minulého roka, keď Samsung po siedmich mesiacoch predal viac telefónov Galaxy SIII ako jeho najväčší rival, Apple. V poslednom kvartáli sa predaj opäť vrátil do pôvodného stavu, pretože problémy s dodávkami iPhone 5 pominuli.

Napriek tomu sa Samsung snaží Apple poraziť. A miestami sa mu to aj darí. Podľa analytikov totiž Samsung dokáže ponúknuť viac ako Apple, a ešte aj lacnejšie. „Samsung sa pre novú generáciu mladých ľudí stal tým, čím bol niekedy Apple. Za dobrú cenu majú lepšie telefóny, a tiež ich produktová paleta je naozaj široká,“ vysvetľuje analytik Miroslav Blahušiak z Capital Markets.

Podľa neho aj trhy iba čakajú na to, kedy sa zo Samsungu stane absolútny kráľ smartfónov. Dokazuje to i vývoj akcií Applu a Samsungu. „Ak by mala spoločnosť Apple už niečo pripravené ako odpoveď na kroky Samsungu, akcia by začala rásť. Takto to skôr vyzerá na 350 dolárov a fakt, že vývojári Applu svojím malým displejom zaspali dobu,“ hovorí analytik. Apple by mohli na burze zachrániť podobné kroky, ako urobil Samsung. „Asi by sa hodila rodinka troch rôznych radov iPhonu v rôznych veľkostiach. To by mohlo Apple opäť prebudiť, pričom by sa aj patrične upravili teraz vysoké ceny iPhonov.“

Gangnam style!
Výprava z Kórey tak urobila v centre Big Apple šou v štýle Gangnam. V rovnomennej štvrti Soulu totiž Samsung sídli. Hlavným programom však nebol tanec, ale uvedenie telefónu.

Samsung si nevybral miesto svojej prezentácie, Times Square v New Yorku, len tak náhodou. Americký trh, domovina Applu, je pre Samsung dôležitý najmä z hľadiska imidžu. Chce poraziť Apple na jeho vlastnej pôde. „Americký trh je po čínskom trhu druhý najväčší na svete, avšak čo sa týka marží a výnosov, je stále ten najdôležitejší,“ vysvetľuje Blahušiak.