20.01.2014, 11:09

Anketa Auto roka je podvod. ADAC manipuloval výsledky celé roky

Nemecký autoklub ADAC patril medzi najprestížnejšie v Európe.

Najväčší autoklub v Európe, nemecký ADAC, má problém: Ukázalo sa totiž, že autoklub manipuloval s výsledkami ankety o najobľúbenejšie auto roka. Najskôr vedenie klubu popieralo akékoľvek pochybnosti. Nakoniec ale šéf autoklubu priznal, že niekoľko rokov sa výsledky súťaže falšovali.

Falošné výsledky

Ešte pred pár dňami uznávaný a prestížny automobilový zväz ADAC podvádzal. Niekoľko rokov upravoval výsledky ankety o najobľúbenejšie auto roka „Gelber Engel“. Pre denník Sueddeutsche Zeitung to priznal šéf klubu Karl Obermaier. Výsledky upravoval riaditeľ komunikácie autoklubu Michael Ramstetter, ktorý vraj chcel vďaka umelému navyšovaniu počtu hlasov zvýšiť prestíž a význam klubu. Napríklad tohtoročný víťaz ankety Volkswagen Golf, dostal v skutočnosti desaťkrát menej hlasov, než uvádzal autoklub.

Ako dlho presne Ramstetter výsledky falšoval nie je zatiaľ jasné. Údajne nemal podvádzať s umiestnením jednotlivých vozidiel, niektoré štatistiky boli ale hneď po vyhlásení výsledkov údajne zničené.

Padali hlavy

Sám Ramstetter sa však k podvodom už priznal a rezignoval na svoje miesto v ADAC. O manipuláciách s výsledkami vraj nikto iný z vedenia klubu nevedel. Nemecký automobilový klub ADAC má približne 19 miliónov členov a je tak najväčším autoklubom v Európe a tiež najväčším záujmovým zväzom v Nemecku. Po odhalení podvodov ho kritizovali nielen odborníci z odboru, ale aj poprední politici a ekonómovia. Pre tradičný zväz je aféra ťažkou skúškou: autoklub je totiž závislý predovšetkým na dôvere členov na verejnosti v jeho testy a odporúčania. ADAC pritom nehodnotí iba autá, ale aj pneumatiky a bezpečnostné prvky.

iHNed.cz