09.05.2013, 00:00

Najväčším hlinikárňam hrozí koniec

Menšinový akcionár Slovalca - Penta chce výhodnejšie ceny elektriny. V opačnom prípade fabriku zatvorí.

Tisícky pracovných miest na strednom Slovensku sú ohrozené. Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá ich zamestnáva, totiž skončí, ak sa podnik nedohodne so Slovenskými elektrárňami na novej cene energie. Potvrdil to Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta, ktorá má vo fabrike menšinový podiel. „Buď dôjde k dohode, alebo dôjde k zatvoreniu Slovalca,“ povedal Haščák pre magazín Forbes.

Generálny riaditeľ podniku Milan Veselý pre HN nechcel komentovať Haščákovo vyjadrenie. „Rokovania s elektrárňami pokračujú, zatiaľ bez konkrétneho výsledku.“

Nový kontrakt
Slovalcu, ktoré priamo zamestnáva okolo 500 ľudí a ďalších 3 000 pracovných miest je napojených na jeho výrobu, sa tento rok končí 20-ročný kontrakt na dodávku elektriny od Slovenských elektrární. A práve cena energie je pre fabriku kľúčová. Do konca roka preto musí vedenie podniku vyrokovať novú dlhodobú zmluvu na dodávku elektriny, vďaka ktorej bude konkurencieschopný.

Elektrárne nechceli komentovať rokovania, hovorkyňa spoločnosti Janka Burdová odkázala, že sa obe strany pravidelne stretávajú. Zároveň upozornila, že koncová cena nezávisí len od elektrární, ale aj od štátu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž určuje poplatky súvisiace z prenosom energie. Samotná cena komodity tvorí len zhruba polovicu z celkového účtu.

Trhová hodnota elektriny je pritom v ostatnom období na historickom minime. Jedna megawatthodina sa na burze obchoduje pod úrovňou 40 eur, teda o pätinu lacnejšie než pred rokom. „Dodávatelia sú na hrane. Ceny sú dnes totiž na mimoriadne nízkej úrovni. V prípade Slovalca preto podľa mňa bude nutné riešiť poplatky zahrnuté v koncovej cene,“ zhodnotila hlavná analytička energy analytics Zuzana Lukáčová.

Rokuje aj štát
Práve o možnosti znížiť iné časti ceny rokuje so Slovalcom aj štát. Podľa hovorcu rezortu hospodárstva Stanislava Jurikoviča však zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie. „Pokiaľ ide o rôzne regulované poplatky, pozorne skúmame, aké sú možnosti úpravy týchto poplatkov pre energeticky intenzívne podniky.“

Prípadnú zmenu poplatkov musí urobiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Oficiálne nezávislý úrad je riadený nominantom Smer-SD Jozefom Holjenčíkom. Samotný premiér Robert Fico (Smer-SD) viackrát vyhlásil, že chce mať pod kontrolou ceny elektriny. Pred dvoma mesiacmi vláda zasiahla v podobnom prípade v košických železiarňach. Amerických akcionárov sa podarilo udržať na Slovensku vďaka zmene zákona, ktorý zaručí pre U.S. Steel miliónové zisky na elektrine, ktorú si sám vyrába.

Už vtedy odborníci upozorňovali, že po košickej fabrike budú nasledovať ďalšie. Ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž tvrdí, že štát takouto pomocou deformuje trh. Aj v prípade Slovalca je to však podľa neho nevyhnutné. „Žiar nad Hronom je hladové dolina. Je to preto najlepšie zlé riešenie.“