13.06.2014, 17:02

Elektronické diaľničné známky sú rizikom, dočasne ostanú aj klasické

Papierové diaľničné nálepky sa zrejme zachovajú aj počas prvého polroka 2015. Také sú úvahy Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorá chce zaviesť prechodné obdobie, počas ktorého budú mať vodiči k dispozícii nové elektronické nálepky spolu s pôvodnými papierovými.

"Uvažujeme, že by to malo trvať šesť mesiacov, ale nechávame túto vec otvorenú," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš. Všetko bude podľa jeho slov závisieť od toho, ako nový systém nabehne a ako sa s ním zžije motoristická verejnosť. Tradícia ľudí v kupovaní papierových nálepiek je totiž silná a nábeh na čisto elektronickú podobu známok môže byť riskantný.

Podobne to pritom podľa Gajdoša riešili aj v Maďarsku, keď zavádzali elektronické známky. Na Slovensku sa pôvodne hovorilo len o tom, že papierové nálepky budú platiť v priebehu januára, aby dobehla platnosť ročných známok z roku 2014.

NDS má však podľa Gajdoša už vysúťaženú tlačiareň, ktorá je pripravená tlačiť nálepky aj na rok 2015. Momentálne tak diaľničiari pripravujú súťaž na spoločnosť, ktorá ich bude distribuovať a predávať. Podľa oznámenia, ktoré už zverejnili vo vestníku verejného obstarávania, odhadujú náklady na túto zákazku vo výške 3,5 milióna eur.

NDS chce pritom na budúci rok pripraviť, rovnako ako v tomto roku, ročné, mesačné a desaťdňové papierové nálepky. Ak by zastavila ich predaj a distribúciu v polovici roka, už kúpené nálepky môžu vodiči používať po zvyšok ich platnosti. To znamená, že ak si vodič kúpi v januári ročnú papierovú diaľničnú nálepku a NDS po šiestich mesiacoch zastaví predaj týchto známok, nálepka bude platná po zvyšok roka.

Momentálne pritom diaľničiari hľadajú súťažou dodávateľa, ktorý má od januára 2015 poskytovať komplexnú službu výberu, evidencie a kontroly elektronických diaľničných známok. Predpokladajú, že hodnota zákazky bude 35 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

V prípade, že súťaž prebehne v očakávanom rytme, elektronické nálepky budú podľa Gajdoša realitou v januári budúceho roku. "V prípade, že by v rámci obstarávania došlo k prieťahom, tak je možné, že termín bude posunutý," pripustil Gajdoš.

Diaľničnými nálepkami platia na Slovensku vodiči áut do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest. K dispozícii majú ročné, mesačné a desaťdňové nálepky. Cena ročnej je 50 eur, mesačná nálepka stojí 14 eur a 10-dňová vyjde vodičov na 10 eur.