04.06.2014, 00:00

V Poprade pribudnú stovky miest. Vďaka Tatravagónke

Zistenie HN. Firma známych podnikateľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazára ťahá nové zákazky. Zrejme z Ruska.

V Poprade pribudnú stovky miest. Vďaka Tatravagónke

Poprad získal prácu pre skoro 500 Slovákov. Postaral sa o ne jeden zo štátnych obľúbencov – spoločnosť Tatravagónka, za ktorou stoja vplyvní veľkopodnikatelia Alexej Beljajev a Michal Lazár. „S prijímaním zamestnancov sme začali tento rok v januári. Nábor bude ešte postupne doznievať,“ povedal pre HN Beljajev. Dôvod je jednoduchý – jeden z najväčších zamestnávateľov na severe Slovenska má viac zákaziek. Kým ešte koncom vlaňajška pre tohto výrobcu vagónov pracovalo asi 2100 ľudí, dnes je to už približne 2500.

Kontakty v Rusku

Hlavnými trhmi firmy sú Nemecko, Švajčiarsko a Slovenská republika. Lazár a Beljajev sú však známi svojimi dobrými kontaktmi na Východe. Podporili aj Slovenský dom na zimnej olympiáde v ruskom Soči. Taktiež napríklad ich zlievarenský podnik v Prakovciach (okres Gelnica), ktorý aj vďaka 10-miliónovému štátnemu stimulu vytvoril 350 pracovných miest, vyrába najmä pre Rusko.

Modernizácia železníc

A práve Rusi môžu ťahať dopredu aj Tatravagónku. Potvrdzuje to aj analytik spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara:„Tamojšie železnice prechádzajú rozsiahlou modernizáciou a Tatravagónka je jednou z mála firiem, ktoré majú dostatočné technické zabezpečenie a know-how.“ Firma má totiž za sebou vyše 90-ročnú tradíciu. Železničná strojárska výroba sa datuje už od medzivojnového obdobia.

Kým na Prakovce štát biznismenom prispel, pri Poprade je situácia iná. „Táto spoločnosť nedostala

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.