02.12.2014, 10:04

Fico naznačil demisiu aj na Facebooku. Ukážte sa, odkázal Hlinovi a spol.

Premiér Robert Fico dnes na diskusnom fóre HN hovoril o situácii na Slovensku, ale aj o konfliktoch vo svete.

Nebaví ma počúvať od ľudí z opozície, ktorí nič nedokázali, že sme čvarga. Viem si predstaviť, že prídem za prezidentom Andrejom Kiskom v júni s tým, že som ochotný podať demisiu,“ vyhlásil Robert Fico na dnešnom HNClube.

Vyvolal tým pochybnosti. Do akej miery to myslel vážne. Fico to najprv povedal ako hypotézu. „Opozícia nemá žiadnu alternatívu, tak sa rozhodla, že začne burcovať ulicu, začala sa balkanizácia slovenskej politiky. Predstavte si, že v júni 2015 by Smer povedal, že dáme demisiu a sadneme si osemdesiati traja v parlamente s prekríženými rukami a budeme čakať, čo sa bude v tomto štáte diať," vyhlásil premiér.

O tri hodiny neskôr však na svojom facebookovskom statuse, priznal, že zvažuje demisiu. „Nech ukáže Lipšic, Matovič, Sulík a Hlina akú majú alternatívu. Čo tu však bude potom? Nastane tu chaos. Keby aj vznikla takáto koalícia v roku 2016, tak po pol roku je po nej,“ napísal premiér na sociálne sieti. Fico dnes hovoril, že chápe ľudí, ktorí protestujú. „Nebudem spochybňovať to, keď ľudia prejavia svoj názor. Pokiaľ je všetko bez konfliktov." 

 

Premiér Robert Fico potom dnes poobede vydal oficiálne stanovisko:

Predseda vlády Robert Fico sa ohradzuje voči dezinterpretácii jeho slov o možnej demisii niektorými médiami. Na dnešnom HN klube hovoril o teoretickom modeli podania demisie s cieľom ukázať, aká je iná alternatíva voči strane Smer - SD vo vláde. Tou je rozdrobená pravica, ktorá je po vzniku nových subjektov zastúpená v parlamente 10 stranami.  Jednoducho povedané - alternatívou môže byť len nový, ešte väčší zlepenec ako v rokoch 2010 - 2012, bez schopnosti rozhodovať a riešiť problémy ľudí a krajiny. Robert Fico v žiadnom prípade nespájal možnosť demisie s protestmi v uplynulých dňoch. Naopak - opäť zdôraznil, že rešpektuje právo ľudí slobodne vyjadrovať svoje názory.
 

 


Premiér Robert Fico.

Na slová premiéra Roberta Fica reagoval pre HNonline.sk aj organizátor protestov Alojz Hlina. „Jeho zmyslom bolo vzbudiť u ľudí určitú obavu a povedať, že on predstavuje tú stabilitu. Lenže tá stabilita je v dnešnej dobe drahá. Riešením nie sú ani predčasné voľby, aj keď jemu by vyhovovali. Ale my opozícia by sme mu nemali skočiť na túto hru. Je lepšie, nech to Robert Fico dovládne, ale pod veľkou kontrolou. A tej sa oni boja. Niečo v zmysle: Dovládni, ale zvykni si na kontrolu.“

Podľa politológa Michala Horského by demisiu vlády mohla vyvolať iba vážna kríza vo vnútri strany Smer-SD.  "Bolo by to zvláštne, no môže sa to stať. Znamenalo by to, že Fico rezignoval, ak vyhlási nové voľby," reagoval politológ Rastislav Tóth. Podľa jeho slov, keď sa zíde na protestoch aj desaťtisíc ľudí, tak z 5 miliónov Slovákov je to stále mizivé percento.

Dôvodom, prečo takto premiér reagoval je podľa neho fakt, že môže byť unavený. „Okrem toho sú aj niektoré veci, ktoré vie, že nezvládne a preto sa chcel stať prezidentom, aby nemal exekutívnu zodpovednosť. Urobil podľa mňa veľkú chybu, keď sa neuchádzal o miesto v európskej komisii, ale teraz už je neskoro," doplnil.

Podľa Horského sú vyjadrenia Fica iba platonické. „Ak moc vláda pevne drží v rukách, nehádže ju na ulicu pre pár krikľúňov. Možné predčasné voľby by mohla vyvolať iba vážna kríza vo vnútri strany Smer,“ doplnil.