23.11.2015, 00:00

Plyn atakuje 20-ročné minimum. S jeho cenami „točia“ aj teroristi

Ceny plynu pre domácnosti by mali klesnúť vďaka vládnemu balíčku aj priaznivému vývoju na burze.

Cena plynu na európskych burzách atakuje historické minimá z roku 1996. Iba pred pár dňami padol na rekordných 17,10 eura za megawatthodinu. Oproti začiatku tohto roka tak stihol zlacnieť až o desať eur. „Pokles cien plynu na burzách v únii je významný a veľmi nečakaný. Trh očakával, že sa ceny skôr stabilizujú,“ hovorí analytik Colosseum Boris Tomčiak.

Paríž šokoval trhy

Prudký pokles cien plynu zastavili až teroristické útoky v Paríži. Na podobné udalosti totiž reagujú trhy citlivo;plyn spolu s ďalšími komoditami preto nárazovo dočasne zdražel. Cena počas dňa útokov vo Francúzsku narástla o vyše euro za megawatthodinu.

Ale už o pár dní išla cena opäť nadol. Na konci minulého týždňa sa obchodoval o pár centov drahšie, ako bolo rekordných 17,10 eura. „Pritom málokto predpokladal, že vôbec padne pod úroveň dvadsiatich eur za megawatthodinu,“ tvrdí konateľ poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár.

Domácnosti zatiaľ čakajú

Na nižšie účty za plyn sa môžu pripraviť aj domácnosti u nás, no musia si ešte počkať. Na zmenu ceny totiž tlačí regulátor, nie konkurenčný trh. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa už dávnejšie vyjadril, že ceny plynu pre domácnosti chce znížiť. Slovenský plynárenský priemysel podľa jeho hovorcu Michala Holeša poskytuje regulačnému úradu „plnú súčinnosť“. Teda – lacnejšiemu plynu sa brániť nebude.

Rozhodnutie tlačiť cenu dole pritom prišlo približne koncom júla, teda v rovnakom čase ako oznámenie premiéra Fica o „plynových vratkách“ pre Slovákov. Zo štátneho rozpočtu má ísť na opatrenie z prvého sociálneho balíčka Smeru-SD 47 miliónov eur.

Ceny plynu ovplyvňujú ropou preplnené zásobníky, ale aj klesajúca cena čierneho zlata a pokles dopytu po LPG, pripomína analytik Capital Markets Peter Svoreň. Rovnako sa za poklesom cien skrýva aj vyššia energetická nezávislosť USA, ktorá k pre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.