25.06.2014, 00:00

Brusel chce od nás šetrenie energiami

Energetika

Čaká nás ďalšie šetrenie energiami. Z Bruselu unikli informácie, podľa ktorých Európska únia plánuje do roku 2030 znížiť energetickú spotrebu minimálne o 27 percent. Je to vôbec prvýkrát, keď toto číslo preniklo na verejnosť. Včera ho pre HN potvrdil aj Paul Hodson, vedúci sekcie energetickej efektívnosti v Európskej komisii. „Pracujeme ešte s ďalšími scenármi. Možné ciele sú v rozsahu 27 až 40 percent úspor energie.“ Konečné číslo by malo byť známe do konca júla.

Naša vláda je však proti tomu, aby nám Brusel diktoval, koľko presne máme ušetriť. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Stanislava Jurikoviča by komisia nemala určovať ani plány úspor pre úniu ako celok.

Štát otočil

Vlani sa vláda správala inak. Cieľ znížiť spotrebu energie v Európe o pätinu do roku 2020 preniesla aj do svojho plánu reforiem. Dnes už štát vo svojich nových analýzach konštatuje, že cieľ nesplníme. Preto dnes ministerstvo mení rétoriku a ďalšie plány Bruselu odmieta.

Lobisti za šetrenie energie na druhej strane tvrdia, že úspory by pomohli našej ekonomike. Okrem toho, že by znížili našu závislosť od dovozu plynu a jadrového paliva z Ruska, pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.