29.09.2013, 16:39

Opozícia: Ficov najdrahší plyn už nechce ani Gašparovič

Podľa Lipšica nebudú mať plyn od SPP okrem kancelárie prezidenta aj iné inštitúcie.

Prezidentská kancelária nie je jediná zo štátnych inštitúcií, ktorá má odoberať plyn od lacnejších alternatívnych dodávateľov. Na dnešnom brífingu to uviedol predseda hnutia Nová väčšina - Dohoda Daniel Lipšic s tým, že dôvodom sú vysoké ceny plynu od SPP.

Konkrétne spomenul ministerstvo zahraničných vecí, správu účelových zariadení ministerstva, dátové centrum ministerstva financií, Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia, Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie, Okresný súd v Banskej Bystrici, Vojenské zdravotnícke zariadenia, Fakultnú nemocnicu Trnava, Nemocnicu s poliklinikou Nové mesto nad Váhom, Nemocnicu Ilava, Psychiatrické nemocnice v Pezinku a vo Veľkom Záluží, Detské domovy v Komárne a v Nitre a taktiež Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. "Aj prezidentská kancelárie vie, že najdrahší plyn má SPP. Takže Robert Fico garantuje najvyššie ceny pre občanov a najvyššie zisky pre finančné skupiny, preto je ten plyn taký drahý," uviedol Lipšic.

Ako dodal, na Slovensku je ďalších 15 dodávateľov plynu, ktorí sú lacnejší ako SPP. Podľa neho je tak vyvrátený argument premiéra, že dôvodom prevzatia časti SPP je garancia nízkych cien plynu.

Podľa medializovaných informácií by prezidentská kancelária od budúceho roka mala dostávať plyn od iného dodávateľa ako SPP, ktorý neuspel v elektronickej aukcii vyhlásenej kanceláriou.

Premiér ešte minulý týždeň upozornil, že Slovensko aj ďalšie krajiny sa nachádzajú v období krízy a nie je čas, kedy by bolo možné zvyšovať dôchodky či platy ľuďom pracujúcim vo verejnej správe. "Preto chceme chrániť domácnosti pred zvyšovaním cien energií," uistil s tým, že cena plynu rástla vždy za pravice. "My plníme záväzok, ktorý sme dali verejnosti, že sa budeme za ceny energií byť od rána do večera," uistil.