08.07.2014, 00:00

Rusi firme pomôžu. Len ak zabudnú na politiku

Investície. Rosatom by ako potenciálny akcionár vyriešil problém s dostavbou Mochoviec. Politický vplyv Ruska však narastie.

Zaostrené na...

V rubrike Zaostrené na... ponúkajú HN svoj pohľad na najdôležitejšie udalosti vo firmách a v ekonomike. Dnes o tom, čo bude pre štát znamenať, ak Slovenské elektrárne kúpi Rosatom.

Jadrová elektráreň v Mochovciach ide na plný výkon. Fungujú všetky štyri jej bloky a vyrábajú toľko elektriny, že ju môžeme vyvážať do zahraničia. Je to zásluha najmä nedávno dostavaných blokov číslo 3 a číslo 4. Keďže nový väčšinový akcionár Slovenských elektrární ovláda šestinu svetového trhu s jadrovým palivom, spoločnosti sa darí aj vďaka tejto konkurenčnej výhode. Problém je len jeden, Rusi ovládajú v podstate celú slovenskú energetiku.

Takýto scenár môže zažiť Slovensko o pár rokov, ak väčšinový podiel v Slovenských elektrárňach získa ruská spoločnosť Rosatom. Tá sa v tejto súvislosti spomína ako najvážnejší záujemca o vstup do najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku. Spojiť sa so spoločnosťou sa nám však včera nepodarilo. No záujem je logický, a tak sa môžeme pozrieť, čo by pre Slovensko znamenal. A jasné sú dve veci – dostavba Mochoviec by sa konečne úspešne ukončila. Rusi by však ovládli slovenskú energetiku, pre každý štát najdôležitejší sektor.

Dnes vlastní 66-percentný podiel taliansky energetický gigant Enel, zvyšok pripadá na štát. A že to Taliani myslia s odchodom zo Slovenska vážne, svedčí aj fakt, že už si našli poradcov, ktorí im majú pri predaji podielu pomáhať. Ide o renomované banky Deutsche Bank a BNP Paribas.

Biznis

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.