18.02.2015, 00:00

Fico by s elektrárňami získal aj dlhy

Firma, v ktorej chce štát silnejšie postavenie, je v zložitej situácii.

Vláda Roberta Fica zvažuje, že peniaze z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome použije na posilnenie svojej pozície v iných podnikoch. Konkretizuje pritom len jednu spoločnosť-Slovenské elektrárne. Firma, ktorej privatizácia zpred dekády je kontroverzná, má dnes na sebe bremeno v podobe rozostavanej jadrovej elektrárne v Mochovciach. HN prináša v niekoľkých bodoch pohľad na situáciu v strategickom podniku.

1. Nekonečná privatizácia

Hoci súčasný taliansky akcionár, koncern Enel, chce zo Slovenska odísť, ešte stále nie je dotiahnutý ani jeho vstup do Slovenských elektrární. A to napriek tomu, že od podpisu privatizačnej zmluvy uplynulo desať rokov. Taliani sa so štátom sporia o konečnú cenu za 66 percent akcií v energofirme. Enel zaplatil Slovensku 839 miliónov eur, no finálny účet môže byť iný. Obe strany si pritom nárokujú jej zmenu vo svoj prospech. Zatiaľ čo Taliani žiadajú peniaze navyše, štát by chcel časť sumy naspäť. Ministerstvo hospodárstva sa opiera o analýzu, ktorej závery majú byť v prospech vlády. Enel je na druhej strane presvedčený, že je v práve on. Neukončený spor komplikuje vstup nového investora. Jeden zo záujemcov-česko-slovenský Energetický a průmyslový holding-sa cez predsedu predstavenstva Dan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.