25.08.2015, 00:00

Na naše elektrárne si brúsia zuby Česi

Získanie podielu v elektrárňach by posilnilo český holding.

Solárna energia, preprava plynu či jeho distribúcia do slovenských domácností. To je len časť aktivít, ktorým sa venuje Energetický a průmyslový holding na Slovensku vlastnený českým miliardárom Danielom Křetínským, ale aj podnikateľom spriazneným s J&T Patrikom Tkáčom. Najnovšie by mohli medzi svoje aktivity zaradiť aj výrobu elektriny z jadra. Talianska spoločnosť Enel sa totiž snaží zbaviť 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach, ktorých súčasťou je aj jadrová elektráreň v Mochovciach. A práve EPH začal s Enelom exkluzívne rokovania o odkúpení podielu.

Slovenský rezort hospodárstva sa k súčasnej situácii stavia rezervovane. „Ide o rozhodnutie spoločnosti Enel a ministerstvo hospodárstva ho nebude komentovať,“ povedala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková. Zároveň dodala, že prioritou vlády je dokončenie tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Ako povedal hovorca EPH Daniel Častvaj, exkluzívne rozhovory sú zatiaľ časovo obmedzené a v prípade dohody podpíšu obe spoločnosti záväznú zmluvu o odkúpení akcií. To však podľa našich informácií môže znamenať, že Enel nepriamo vyzýva ostatných záujemcov, aby prišli s ešte lepšími ponukami. Medzi nimi sú okrem vlády Slovenskej republiky aj Slovnaft v združení s maďarskou štátnou energetickou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články