05.09.2014, 17:42

Slovensko chce vybudovať logistickú základňu pre NATO

Slovensko chce vybudovať logistickú základňu pre NATO

Slovensko plánuje na svojom území vybudovať logistickú základňu, ktorá bude slúžiť pre potreby NATO. Sídliť bude v Poprade. Po skončení summitu NATO vo waleskom Newporte o tom informoval minister obrany Martin Glváč.

"Pán prezident vo svojom príhovore prisľúbil vybudovanie logistickej základne v Poprade pre potreby aliancie na našom území a to je jedna z konkrétnych aktivít," uviedol Glváč.

Podľa prezidenta SR Andreja Kisku by logistické centrum malo slúžiť aj na uskladnenie munície v prípade potreby zásahu NATO. "Sľúbili sme posilniť našu prítomnosť na veliteľstve v (poľskom) Štetíne. Potom sme ponúkli naše letisko Sliač a výcvikové stredisko Lešť pre potreby aliančných cvičení. Zároveň spolu s partnermi Vyšehradskej štvorky sa zaoberáme zintenzívnením spravodajstva ohľadom situácie na Ukrajine," doplnil Kiska. Slovensko bude taktiež školiť ukrajinských odmínovačov.

Okrem toho sa Slovensko na summite zaviazalo, že nebude znižovať rozpočet na obranu. "V reálnych číslach, teda v percentuálnom vyjadrení, to bude vyššia suma," konštatoval Glváč. Slovensko sa zaviazalo aj k tomu, že do roku 2016 bude dávať 20 percent z rozpočtu na obranu na modernizáciu a do roku 2020 pôjde na obranu 1,6 percenta HDP.

Ukrajine podľa Glváča ponúklo Slovensko zoznam spôsobilostí, z ktorých si môže vybrať. "Slovensko bolo jednou z krajín, ktorá dala konkrétnu pomoc a konkrétne ju pomenovala. Aj dnes sme ponúkli balík, či už spôsobilostí alebo možností pomoci pre Ukrajinu," dodal. Ministri obrany a zahraničných vecí by mali v najbližších dňoch odcestovať na Ukrajinu, kde budú o konkrétnej pomoci rokovať s ukrajinskou stranou.

Už vo štvrtok Glváč uviedol, že sa Slovensko zapojí do novej misie NATO v Afganistane s názvom Resolute Support. Do podpornej misie by mala SR posielať po 65 vojakov v dvoch rotáciách ročne.

 

 

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.