30.05.2014, 00:00

Maďari nás obrali o stámilióny

Zistenie HN. Indický výrobca pneumatík Apollo Tyres (na snímke šéf firmy Onkar Kanwar) preinvestuje pol miliardy eur u našich južných susedov.

Maďari nás obrali o stámilióny

Stačili dva týždne a Slovensko prehralo už druhý súboj o stámiliónovú investíciu. Indický výrobca pneumatík Apollo Tyres dal prednosť Maďarsku, kde má preinvestovať pol miliardy eur. Aj v tomto prípade sa pritom Slovensko dostalo do absolútneho finále, kde sa rozhodovalo medzi dvomi krajinami.

„Boli sme v intenzívnych rokovaniach asi tri mesiace. Včera som dostal informáciu, že Apollo sa rozhodlo pre lokalitu v Maďarsku,“ sklamane konštatoval primátor mesta Šaľa Martin Alföldi. Práve tu totiž malo Apollo svoj závod umiestniť.


Šéf spoločnosti Apollo Tyres Onkar Kanwar

Prišli sme o 1200 miest

Slovensko tak prišlo o približne 1200 pracovných miest, ktoré investor plánoval vytvoriť, a ďalšie, ktoré mohli vytvoriť subdodávatelia. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu neúspech v lákaní investora zatiaľ nekomentuje. „Definitívne stanovisko k projektu nemáme,“ povedal hovorca agentúry Richard Dírer. Neoficiálne informácie zatiaľ nepotvrdil ani Stanislav Jurikovič, hovorca rezortu hospodárstva. Poukázal však na to, že veľkou nevýhodou Slovenska je málo priemyselných parkov, kde sa dá umiestniť takáto veľká investícia. „Spomínaná nevýhoda nás oproti Maďarsku zásadne diskriminuje,“ tvrdí Jurikovič.

Dve prehry za sebou

Pred dvoma týždňami pritom HN informovali, že závod kórejskej spoločnosti Nexen, ktorý dá prácu približne dvom tisíckam ľudí, skončí v Česku. Aj vzhľadom na tento fakt niektorí odborníci poukazujú na zhoršené podnikateľské prostredie. „Ukazovali nám to domáce výskumy, zahraničné výskumy a dnes nám to hovoria aj samotní investori,“ zdôvodnil pre HN výkonný riaditeľ Podnikateľskej ali

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.