12.11.2014, 00:00

Ukrajinci sa pýtajú Slovákov na Černobyľ

Východní susedia plánujú v Černobyli vytvoriť skládku vyhoretého paliva. Dotknutí môžu byť aj Slováci.

Necelých tridsať rokov po havárii reaktora na Ukrajine je mesto Černobyľ opäť v centre pozornosti. Mesto, ktoré je pre zvýšenú radiáciu stále uzatvorené, sa stane skládkou jadrového odpadu. Ukrajinská spoločnosť STC Koro totiž kreslí v okolí Černobyľa areál na dočasné povrchové uskladnenie vyhoretého jadrového paliva.

0 V súvislosti s výstavbou skládky ukrajinská vláda upozorňuje všetky okolité krajiny vrátane Slovenska. „Ukrajinské ministerstvo ekológie a prírodných zdrojov v Kyjeve o svojom zámere slovenskú stranu informovalo,“ uviedla pre HN Zuzana Hosťovecká, hovorkyňa Úradu jadrového dozoru SR. Od novej skládky nás bude deliť približne 620 kilometrov.

Nebezpečná pre Slovensko?

Ukrajina nie je členom Európskej únie, musí však spĺňať štandardy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorej je členom. „Jadrový odpad sa skladuje v pevnej forme, fixovanej sklom a betónovými bariérami,“ tvrdí Hosťovecká. Analytici tvrdia, že akékoľvek úložisko jadrového odpadu je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články