14.04.2014, 23:59

Veľké tajomstvo malého štátneho úradu

Správu štátnych hmotných rezerv dlhodobo sprevádzajú aféry s predraženými nákupmi

Neďaleko hlavnej vlakovej stanice v Bratislave sídli v zašednutej budove Správa štátnych hmotných rezerv. Nenápadná inštitúcia so stovkou zamestnancov a nevýrazným rozpočtom v ostatnom období priťahuje pozornosť médií, hoci jej vedúci predstavitelia nepatria medzi známych politikov. Dôvodom sú kauzy, ktoré, zdá sa, úrad priťahuje ako magnet. Nevýhodný predaj obilia a cukru, trhaviny, platinové sitká, pandemické vakcíny... podľa medializovaných káuz pripravili štátne rezervy štát o milióny eur. „Koncentrácia škandálov naznačuje systémový problém,“ hovorí šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Kauzy od Mečiara

Správa rezerv vznikla spolu so samostatným Slovenskom. Jej úlohou bolo zabezpečiť zásoby výrobkov a surovín potrebných pre prežitie alebo aspoň na minimalizáciu škôd štátu v prípade krízy. Správa postupne nahromadila zásoby medi, cínu, ropy či jadrového paliva pre prípad surovi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.