22.05.2014, 13:04

Pre ekonomiku je dobré, že sa Čína a Rusko dohodli

Pre svetové plynárenstvo a ekonomiku je dobré, že sa Čína a Rusko dohodli na dlhodobých dodávkach plynu. Uviedol to pre TASR analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida v reakcii na stredajšie (21. 5.) podpísanie vzájomnej rusko-čínskej dohody.

"Tento kontrakt bude impulzom pre ruský ťažiarsky priemysel, čo mu prinesie ďalšie investície. Ruská federácia disponuje jednými z najväčších zásob zemného plynu vo svete na úrovni takmer 18 % globálnych zásob, ale na ich ťažbu sú samozrejme potrebné neustále investície, ktoré táto dohoda zabezpečí," spresnil.

Tieto dodatočné investície sú podľa Badidu tiež dobrým znamením pre Európu a Slovensko, ktoré do značnej miery závisia na dodávkach komodít z Ruska. "Na druhej strane táto dohoda zlepšuje vyjednávaciu pozíciu Ruska voči krajinám EÚ a mala by nás motivovať k rovnakému kroku - k dosiahnutiu väčšej miery nezávislosti," dodal.

Dohoda medzi Čínou a Ruskom zaisťuje najväčšiemu svetovému spotrebiteľovi energií nového veľkého dodávateľa a Moskve otvára nový trh v čase, keď sa Európa snaží diverzifikovať dodávateľov energií.

Ako ďalej informovala agentúra Reuters, Rusko bude podľa dohody Číne v najbližších 30 rokoch dodávať 38 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne. Celková hodnota kontraktu by mohla prekročiť 400 miliárd USD (291,9 miliardy eur).

Dodávky sa budú transportovať novým plynovodom spájajúcim sibírske plynové polia a hlavné čínske spotrebiteľské centrá v blízkosti čínskeho pobrežia.

Na podpise zmluvy medzi ruským koncernom Gazprom a čínskou spoločnosťou China National Petroleum Corp (CNPC) sa zúčastnili aj ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching. Gazprom odmietol zverejniť dohodnutú cenu, ktorá bola hlavným dôvodom naťahovania rokovaní počas viac než 10 rokov.