19.08.2014, 00:00

Chceme znížiť závislosť od Ruska. Cez Poľsko

Vďaka novému plynovodu by Slovensko získalo prístup k plynu z iných častí sveta.

Slovensko dnes dováža prakticky všetok plyn z Ruska. No môže sa to zmeniť. Našu závislosť od Moskvy má znížiť projekt plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom. Naši severní susedia totiž už v budúcom roku plánujú vybudovať terminál na prijímanie skvapalneného plynu z tankerov, ktorý pochádza z iných krajín ako z Ruska. Vďaka novému potrubiu by sme sa k novému plynu mohli dostať aj my.

O potrebe nových plynovodov v Európe v súvislosti s krízou na Ukrajine sa hovorí aj na pôde Európskej únie. Slovenská pološtátna firma Eustream to chce využiť. „Tento týždeň chce Eustream poslať žiadosť Európskej komisii na finančnú podporu tohto projektu,“ potvrdil mediálny zástupca firmy Gabriel Beer.

Rezort hospodárstva na čele s Pavlom Pavlisom počíta s novými plynovodnými trasami, ktoré majú znížiť našu závislosť od
Ruska. Jednou z nich je aj prepojenie cez Poľsko.

Nové zdroje

Nejde pritom o lacnú záležitosť – na našej strane by nové potrubie malo stáť 150 miliónov eur. Ako ďalej doplnil Beer, ak by všetko išlo dobre, plynovod by mohli uviesť do prevádzky o päť rokov. Reakciu komisie na slovenský zámer HN do včerajšej uzávierky nedostali.

Kapacita potrubia by podľa plánu mala byť 4,7 miliardy kubických met

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články