15.07.2015, 00:00

Českí Rusi chcú v Mochovciach viac

Spoločnosť Škoda Jadrové strojírenství by rada získala hlavné slovo pri dostavbe Mochoviec.

Česká firma Škoda Jadrové strojírenství, ktorú vlastní ruská strojárska skupina OMZ, chce udávať tón pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Rada by totiž získala pozíciu hlavného koordinátora prác, čím by mala de facto vedúcu úlohu pri dokončovaní našej najvýkonnejšej atómovej elektrárne. Záujem potvrdzujú aj slová jej hovorcu Jana Stolára:„Rokujeme o rozšírení nášho podielu na koordinácii celého projektu.“ Celkový objem prác spoločnosti Škoda JS na Mochovciach je v tejto chvíli 520 miliónov eur. Okrem iného sú kľúčovým dodávateľom takzvaných jadrových ostrovov, zahŕňajúcich reaktory a ďalšiu technológiu, do oboch novovznikajúcich blokov elektrárne. Celková hodnota projektu je 4,6 miliardy eur.

Koordinátorom prác sú nateraz samotné Slovenské elektrárne, ktorých 66-percentný podiel vlastní štátom kontrolovaná talianska energetická firma Enel. Elektrárne však z dôvodu potreby lepšieho riadenia projektu hľadajú toho, kto by prebral dozor nad riadením prác. „Zdá sa, že určenie hlavného koordinátora stavby je odpoveďou na vzniknutú situáciu meškania a predraženia projektu,“ myslí si analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Taliani však už nemusia byť tí, ktorí budú slávnostne otvárať dokončené Mochovce. Svojho podielu sa chcú zbaviť.

Kto dostane podiel?

Zámer odpredať akcie oznámil Enel ešte v júli minulého roka. Rozhodnutie talian

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.